W sobotę, 23 marca 2019 roku, dokładnie w 25. rocznicę śmierci Guiletty Masiny, włoskiej aktorki filmowej i teatralnej, prywatnie żony Federica Felliniego, Kujawskie Centrum Kultury zaprasza do Teatru Miejskiego, gdzie o godz. 18.00 wystawiony zostanie monodram „Nie lubię pana, Panie Fellini” o zdobywczyni dwóch Oscarów. Jest to dzieło znakomitej pary artystów – aktorki Małgorzaty Bogdańskiej i reżysera Marka Koterskiego.
„Nie lubię pana, Panie Fellini” to pełna emocji historia o artystycznych i prywatnych doświadczeniach pary wielkich postaci, których drogi zeszły się na początku ich kariery zawodowej i biegły razem przez pół wieku. Opowiedziana ustami Giulietty-Małgorzaty przedstawia życie wybitnej aktorki u boku mistrza włoskiej kinematografii, znajdującego się zawsze w centrum zainteresowania – także najpiękniejszych kobiet świata.
Biograficzna opowieść o włoskiej aktorce Giulietcie Masinie staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Ale czy geniusz usprawiedliwia nielojalność i niewierność. „Czym jest dla mnie miłość? Całym życiem". Jedni dostrzegą w tym piękno, inni tragizm.

Giulietta Masina, którą uważano zresztą za Chaplina w spódnicy, tworzyła wybitne, tragikomiczne kreacje. Małgorzata Bogdańska postawiła więc sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Cały monodram opiera się tylko na jej grze. Brak bowiem jakiejkolwiek scenografii, aktorka pojawia się na scenie jedynie z białą torbą podróżną z charakterystycznymi dla Felliniego i Masiny rekwizytami – melonikiem, nosem klowna, trąbką, strojami, itp.
Warto podkreślić, że znakomity reżyser Marek Koterski, który oczywiście pojawi się w Inowrocławiu 23 marca, związany jest z naszym miastem. Jest bowiem synem jednego z siedmiorga dzieci Władysława i Konstancji Koterskich, którzy na początku XX wieku zamieszkali w Inowrocławiu. Życie między Inowrocławiem a Warszawą dzieli najbliższy kuzyn reżysera „Dnia Świra”. Wizyta w Inowrocławiu dla Marka Koterskiego zawsze ma wydźwięk sentymentalny.

Na zdarzenie obowiązują nieodpłatne wejściówki, które od 19 marca (wtorek) dostępne będą w Teatrze Miejskim – od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00 i w sobotę w godz. 10.00-16.00. Ilość miejsc ograniczona.

plakat


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.