Powiat Inowrocławski rozpoczyna zakrojoną na szeroką skalę akcję, która ma za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drogach. Wszystko zaczęło się ubiegłotygodniowym festynem.

Na kujawskich drogach bezpiecznie nie jest od dawna. W wypadkach każdego roku śmierć ponosi wielu ludzi. Zbyt wielu.

- Trzeba zrobić wszystko, aby zatrzymać te czarne statystyki. Dlatego zdecydowałam o rozpoczęciu kampanii, której głównym skutkiem ma być poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu – mówi starosta Wiesława Pawłowska.

Wspólne hasło dla różnorodnych działań to „Bezpieczny Powiat Inowrocławski”. Tydzień temu w Inowrocławiu odbyła się pierwsza z cyklu imprez. Składała się głównie z pokazów i pogadanek.

Zebrani mogli dowiedzieć się, jak uratować człowieka, czy obejrzeć ratowniczy sprzęt strażacki. Policjanci mówili o przyczynach wypadków, jeździe „na pamięć” oraz licznych hasłach, które powinny zostać na długo w pamięci, bo są wymowne, gdy o bezpieczeństwie na drogach mowa.

- Wszystko po to, aby uświadomić uczestnikom ruchu, że pieszy, rowerzysta, kierujący, wszystkich ich dotyczą przepisy – wyjaśnia asp. szt. Izabella Drobniecka z inowrocławskiej policji.

Stróże prawa przygotowali także - wraz ze strażnikami miejskimi - stoisko, przy którym można było się zaopatrzyć w liczne materiały promujące zasady drogowe. Z kolei ucharakteryzowani uczniowie „Medyka” sugestywnie pokazywali, jakie obrażenia można ponieść w wyniku wypadku.

- Te dzieci w „zakrwawionych” ubraniach robiły makabryczne wrażenie. Ale takie wstrząsające obrazki na pewno działają na wyobraźnię i kto wie, może niejeden kierowca zwolni przypominając je sobie – zastanawia się pani Maria, która uczestniczyła w festynie.

Festyn, któremu przyświecało hasło „Lepiej stracić sekundę w życiu, niż czyjeś życie w sekundę” to początek zakrojonej na szeroką skalę kampanii.

- Bezpieczeństwo to nasz priorytet. Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców i będziemy prowadzili działania, które bezpieczeństwo na drogach poprawią. Zdaję sobie sprawę z faktu, że nie uchronimy wszystkich przed skutkami zdarzeń, ale każdy wypadek mniej to będzie nasz wspólny sukces – mówi Wiesława Pawłowska.

Kolejnymi działaniami Powiatu Inowrocławskiego będzie demontaż tzw. pinezek w ciągu ulic Metalowców i Pileckiego oraz przygotowanie zmian organizacji ruchu na newralgicznym skrzyżowaniu al. Niepodległości oraz ulic Wojska Polskiego i Glempa.

Działania poprawiające bezpieczeństwo będą również prowadzone na drogach gmin naszego powiatu. O szczegółach będziemy informować w kolejnych wydaniach tygodnika.

W ubiegłym roku na terenie Powiatu Inowrocławskiego doszło do 2424 zdarzeń drogowych. W wypadkach 15 osób zginęło, a 59 zostało rannych.

Najczęstszymi przyczynami zdarzeń są nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu i zbyt duża prędkość.