KCK Inowrocław: Jarmark Świetojański i IX Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej

14 konkursowych prezentacji zespołów śpiewaczych, konkurs wianków, inscenizacja nocy świętojańskiej oraz biesiada ludowa tak w skrócie można opisać IX Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej, który 23 czerwca 2019 roku odbył się w muszli koncertowej. W moim ogródecku”, Koło młyna”, W zielonym gaiku” i Czerwone jabłuszko” - znane i lubiane pieśni ludowe popłynęły nad Parkiem Solankowym. Prezentacjom scenicznym towarzyszył Jarmark Świętojański.
Uczestników Festiwalu oceniało profesjonalne jury w składzie: Barbara Świeczkowska pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu, Izabela Szyma-Wysocka doktor sztuk muzycznych, dyrygent i Janina Sikorska regionalistka, były dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza. Najlepszym zespołem Festiwalu uznano Jezioran” i to właśnie do nich powędrowało Grand Prix Kujawskiego Festiwalu Piosenki Ludowej. Przyznano dwa pierwsze miejsca Zespołowi Śpiewaczemu Złotniczanki” ze Złotnik Kujawski oraz Zespołowi Ludowemu Nasze Kujawy” z Rojewa. Srebro w tej kategorii powędrowało do Zespołu Ludowego Osieczanki” z Osieka Wielkiego (pow. kolski) i Zespołu Folklorystycznego Łochowianie” z gm. Białe Błota. Na trzecim stopniu podium zrobiło się trochę ciasto, a to za sprawą aż trzech nagrodzonych. Brąz wyśpiewały zespoły Wierzchosławiczanki” z gm. Gniewkowo, Pałuczanki” ze Żnina i Kłopocianki” z gm. Inowrocław. Zespół Ludowy Radojewiczanie” z Radojewic w kategorii a capella zdobył I miejsce. Publiczność bawiła się znakomicie, czego dowodem były wspólne pląsy na placu przed muszlą. Nagrodzono również najpiękniejsze wianki. Festiwal był okazją do wzięcia udziału w warsztatach ich tworzenia. O tym, że kwiaty mają moc niezwykłą i sprawdzają się doskonale na każdą okazję świadczyły uśmiechy na twarzach uczestników warsztatów. W nietypowych zajęciach chętnie uczestniczyli… panowie, którzy dla swoich wybranek (nie wnikamy w to czy coś przeskrobali i chcieli odkupić winy) sprawnie wili, pletli i kręcili piękne, kolorowe, kwiatowe wianki. Festiwalowi towarzyszył Jarmark Świętojański, który był okazją do nabycia przepysznych specjałów.
Dopełnieniem popołudnia z muzyką ludową była magiczna noc czaru i jedności, czyli Noc Świętojańska. O godz. 19.00 na placu koło stawku nie tylko panny puściły na wodę wianki, licząc, że wyłowi je pewien przystojny młodzieniec. Inscenizacja Nocy Świętojańskiej zwieńczyła festiwal.
Poniżej lista zespołów, które wzięły udział w IX edycji Festiwalu.
- Zespół Ludowy Harmonia” z Górska Gmina Zławieś Wielka
- Zespół Ludowy Kołaczkowianki” z Szubina gm. Szubin
- Zespół folklorystyczny Wierzchosławiczanki” z Wierzchosławic gm. Gniewkowo
- Zespół Ludowy Osieczanki” z Osieka Wielkiego
- Zespół Folklorystyczny Jezioranie” z Jezior Wielkich
- Zespół Pałuczanki” ze Żnina
- Zespół Wrzos” z Sicienka
- Zespół Ludowy Nasze Kujawy” gm. Rojewo
- Zespół Folklorystyczny Łochowianie” gm. Białe Błota
- Zespół śpiewaczy Złotniczanki” ze Złotnik Kujawskich
- Zespół Ludowy Radojewiczanie” z Radojewic gm. Dąbrowa Biskupia
- Zespół Kujawioki od Dobrego” gm. Dobre
- Zespół Nadwiślanie” z Czarże gm. Dąbrowa Chełmińska
- Zespół Ludowy Kłopocianki” z Kłopotu gm. Inowrocław
Poza konkursem wystąpił Zespół Wylatowianki” z Wylatowa gm. Mogilno.
Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu,
kck.inowroclaw.pl/index.php/2-art/1376-jarmark-swietojanski-i-ix-kujawski-festiwal-piesni-ludowej.html
Autor: krystian