14 konkursowych prezentacji zespołów śpiewaczych, konkurs wianków, inscenizacja nocy świętojańskiej oraz biesiada ludowa– tak w skrócie można opisać IX Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej, który 23 czerwca 2019 roku odbył się w muszli koncertowej. „W moim ogródecku”, „Koło młyna”, „W zielonym gaiku” i „Czerwone jabłuszko” - znane i lubiane pieśni ludowe popłynęły nad Parkiem Solankowym. Prezentacjom scenicznym towarzyszył Jarmark Świętojański.

Uczestników Festiwalu oceniało profesjonalne jury w składzie: Barbara Świeczkowska – pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu, Izabela Szyma-Wysocka – doktor sztuk muzycznych, dyrygent i Janina Sikorska – regionalistka, były dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza. Najlepszym zespołem Festiwalu uznano „Jezioran” i to właśnie do nich powędrowało Grand Prix Kujawskiego Festiwalu Piosenki Ludowej. Przyznano dwa pierwsze miejsca – Zespołowi Śpiewaczemu „Złotniczanki” ze Złotnik Kujawski oraz Zespołowi Ludowemu „Nasze Kujawy” z Rojewa. Srebro w tej kategorii powędrowało do Zespołu Ludowego „Osieczanki” z Osieka Wielkiego (pow. kolski) i Zespołu Folklorystycznego „Łochowianie” z gm. Białe Błota. Na trzecim stopniu podium zrobiło się trochę ciasto, a to za sprawą aż trzech nagrodzonych. Brąz wyśpiewały zespoły „Wierzchosławiczanki” z gm. Gniewkowo, „Pałuczanki” ze Żnina i „Kłopocianki” z gm. Inowrocław. Zespół Ludowy „Radojewiczanie” z Radojewic w kategorii a capella zdobył I miejsce. Publiczność bawiła się znakomicie, czego dowodem były wspólne pląsy na placu przed muszlą. Nagrodzono również najpiękniejsze wianki. Festiwal był okazją do wzięcia udziału w warsztatach ich tworzenia. O tym, że kwiaty mają moc niezwykłą i sprawdzają się doskonale na każdą okazję świadczyły uśmiechy na twarzach uczestników warsztatów. W nietypowych zajęciach chętnie uczestniczyli… panowie, którzy dla swoich wybranek (nie wnikamy w to czy coś przeskrobali i chcieli odkupić winy) sprawnie wili, pletli i kręcili piękne, kolorowe, kwiatowe wianki. Festiwalowi towarzyszył Jarmark Świętojański, który był okazją do nabycia przepysznych specjałów.
Dopełnieniem popołudnia z muzyką ludową była magiczna noc czaru i jedności, czyli Noc Świętojańska. O godz. 19.00 na placu koło stawku nie tylko panny puściły na wodę wianki, licząc, że wyłowi je pewien przystojny młodzieniec. Inscenizacja Nocy Świętojańskiej zwieńczyła festiwal.

Poniżej lista zespołów, które wzięły udział w IX edycji Festiwalu.
- Zespół Ludowy „Harmonia” z Górska Gmina Zławieś Wielka
- Zespół Ludowy „Kołaczkowianki” z Szubina – gm. Szubin
- Zespół folklorystyczny „Wierzchosławiczanki” z Wierzchosławic – gm. Gniewkowo
- Zespół Ludowy „Osieczanki” z Osieka Wielkiego
- Zespół Folklorystyczny „Jezioranie” z Jezior Wielkich
- Zespół „Pałuczanki” ze Żnina
- Zespół „Wrzos” z Sicienka
- Zespół Ludowy „Nasze Kujawy” – gm. Rojewo
- Zespół Folklorystyczny „Łochowianie” – gm. Białe Błota
- Zespół śpiewaczy „Złotniczanki” ze Złotnik Kujawskich
- Zespół Ludowy „Radojewiczanie” z Radojewic – gm. Dąbrowa Biskupia
- Zespół „Kujawioki od Dobrego” – gm. Dobre
- Zespół „Nadwiślanie” z Czarże – gm. Dąbrowa Chełmińska
- Zespół Ludowy „Kłopocianki” z Kłopotu – gm. Inowrocław

Poza konkursem wystąpił Zespół „Wylatowianki” z Wylatowa – gm. Mogilno.

plakat