Uczestnicy ruchu drogowego muszą pamiętać o obowiązujących ich przepisach, to oczywiste. Zasada ta odnosi się także do rowerzystów. Wakacje i wolny dla młodzieży czas sprzyjają częstszym przejażdżkom rowerowym. Z tej okazji policjanci przypominają najważniejsze przepisy dotyczące cyklistów.

Jadąc rowerem kierujący często zapominają o podstawowych zasadach jakie obowiązują na drodze. Zdarza się też, że o niektórych w ogóle nie wiedzą. Taka sytuacja rodzi wiele zagrożeń, więc warto przywołać najczęstsze „grzechy” rowerzystów.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Inowrocławiu zgodnie przyznają, że jednym z najczęstszych wykroczeń cyklistów jest nieuzasadniona jazda po chodniku. Jest ona możliwa w ściśle określonych warunkach, tj. jeśli szerokość chodnika ma ponad 2m a dopuszczalna prędkość na drodze wynosi ponad 50 km/h, są niesprzyjające warunki atmosferyczne, poruszamy się na rowerze opiekując się również jadącym na rowerze dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 10 lat. To wszystko oczywiście przy założeniu, że nie ma poprowadzonej drogi dla rowerów, z której należy wówczas korzystać. Złamanie tych zasad może skutkować karą w postaci mandatu. Podobnie sytuacja ma się jeśli rowerzysta będzie poruszał się po zmroku bez świateł. Wymagane są zarówno te odblaskowe, jak i te zasilane przez prądnice lub baterie. Przypomnienia wymaga też, że przez pasy można przejeżdżać rowerem tylko wtedy kiedy jest to dopuszczone znakiem drogowym „przejazd dla rowerzystów” lub „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”. W każdym innym wypadku rower należy przeprowadzić przez jezdnię. Niebezpieczne i często zapominane jest niesygnalizowanie przez cyklistów zmiany kierunku jazdy. W tym celu należy po prostu wyciągnąć właściwą rękę. Dzięki temu kierowcy nie będą zaskoczeni naszym zachowaniem, a my sami zminimalizujemy ryzyko najechania na nas.
Przestrzeganie powyższych zasad znacznie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jednak kierując rowerem warto pamiętać też o innych, nieobowiązkowych, ale bardzo przydatnych sprawach. Na głowę warto zakładać kask, który w bardzo dużym zakresie chroni nas przed skutkami upadku, np. na krawężnik czy kamień. Nieobowiązkowe, ale bardzo przydatne jest posiadanie na ubraniu elementów odblaskowych – może to być część naszego stroju, ale też odblaskowa kamizelka lub opaska.
Podsumowując, jako uczestnicy ruchu drogowego sami mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wystarczy znajomość kilku przepisów odnoszących się do poruszania się rowerem, zachowanie zdrowego rozsądku, a ryzyko niebezpiecznego zdarzenia na drodze z naszym udziałem znacznie się zmniejszy.

Autor: Michał Parzyszek
Publikacja: Michał Parzyszek