Zmrok zapada coraz szybciej, a to niesie za sobą rosnące niebezpieczeństwo dla pieszych. Ci ubrani na czarno i bez odblasków są bardziej narażeni, bo kierowcy najzwyczajniej mogą ich nie zauważyć.

Powiat Inowrocławski włączył się aktywnie w kampanię, której celem jest przypominanie pieszym o konieczności zadbania o własne bezpieczeństwo. Od kilku tygodni apelujemy o ostrożność w ramach kampanii Bezpieczny Powiat Inowrocławski.

- Sądzisz, że kierowca widzi cię doskonale, bo widzisz nadjeżdżający pojazd. Nie zawsze tak jest. Weszliśmy w porę jesieni, gdzie szybciej zapada zmrok. Są mgły, a pogoda zmienia się w ciągu dnia kilka razy. Dodatkowo mokra jezdnia, poświata reflektorów pojazdów od mokrych liści, utrudnia widoczność – ostrzega asp. szt. Izabella Drobniecka z inowrocławskiej policji.

Stróże prawa apelują o ostrożność podczas poruszania się po drogach. Dotyczy to wszystkich uczestników ruchu. Pokazane przez nas zdjęcia udowadniają, jak ważny jest choćby jasny kolor ubrania. Dzięki niemu kierowca jest w stanie zauważyć niechronionych uczestników ruchu drogowego dojeżdżając do pasów.

- Poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma pasów widać kobietę z dwójką dzieci, która wyszła z posesji i zamierza przejść przez ulicę. Rozglądają się w prawidłowy sposób: lewo, prawo i lewo. Dla kontrastu warto zobaczyć jak ich widać w ciemnej odzieży i wówczas, gdy mają elementy odblaskowe. Zatrzymajmy się chwilę nad tymi zdjęciami i zastanówmy, co sami możemy zrobić dla własnego bezpieczeństwa – apeluje Izabella Drobniecka.

W dyskusji na temat bezpieczeństwa na drogach ciekawie jawi się opinie pana Łukasza z Inowrocławia, dla którego niezrozumiałe jest, że mimo iż pieszy jest uczestnikiem ruchu drogowego tak samo jak kierowca w aucie, to nie ma obowiązku posiadania oświetlenia.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy jak bardzo niewidoczni są, dopóki sami nie wsiądą za koło kierownicy. Tak ubrane osoby widać już jak znajdują się na masce. Zwykły mały odblask daje już dużo, lampka za 7 zł to mała cena w porównaniu z życiem, którym można zapłacić za brak wyobraźni. Piesi nałogowo wchodzą na pasy nie rozglądając się, wyskakują zza zaparkowanych samochodów, przechodzą w miejscach niedozwolonych. Dlaczego my kierowcy mamy myśleć za wszystkich. Ludzie, trochę rozwagi! – apeluje pan Łukasz.

Statystyki dotyczące wypadków z udziałem pieszych na terenie Powiatu Inowrocławskiego od 2 lat są zbliżone. W ubiegłym roku w 22 zdarzeniach 4 osoby zginęły, a 18 zostało rannych. W ciągu trzech kwartałów tego roku w 14 wypadkach zginęły 4 osoby, a 12 zostało rannych.

Przyczyny od lat takie same: nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wejście prosto pod koła z winy pieszego oraz przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.