W naszym powiecie, tak jak i na obszarze całych Kujaw występuje susza rolnicza i hydrologiczna. To wielki problem szczególnie dla rolnictwa. W regionie zjawisko suszy może przybrać wkrótce postać klęski żywiołowej. Pora na skuteczne działania.

 

Opady atmosferyczne należą tu do najniższych w Polsce. Od lat mówi się o stepowieniu Kujaw, co spowodowane jest długotrwałym deficytem wodnym. Z drugiej strony spotykamy się z coraz częściej występującymi deszczami nawalnymi, powodującymi podtopienia gruntów i budynków. Długotrwałe susze jak i nadmierne opady są zjawiskami charakterystycznym dla tych terenów. Nasze gleby są uznawane za najlepsze w kraju, ale wymagają one odpowiednich warunków do uprawy. Zarówno niedobór jak i nadmiar opadów atmosferycznych źle wpływają na ich agrokulturę.

W trosce o rolnictwo i gleby na naszym terenie już w lipcu minionego roku starosta Wiesława Pawłowska zwróciła się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z apelem o rozpoczęcie procesu ratowania Kujaw z powodu suszy i jej skutków. W piśmie przedstawionych zostało szereg zadań, które złagodziłyby skutki suszy, m.in.: przebudowa i modernizacja urządzeń melioracji wodnych, tak by pełniły funkcję odwadniająco-nawadniają grunty; zatrzymanie i gromadzenie wód opadowych i powierzchniowych poprzez budowę zbiorników małej retencji, zastawek na urządzeniach melioracyjnych i piętrzenie cieków wodnych; pogłębienie i wyczyszczenie rzeki Noteć na odcinku od jeziora Gopło do jeziora Mielno; poprawa jakości i ilości wód w Noteci, jeziorze Gopło, zbiorniku Pakoskim oraz innych mniejszych cieków i jezior; przerzuty wód powierzchniowych z Wisły i Warty w celu zasilania istniejącej sieci hydrograficznej oraz zbiorników retencyjnych.

- Powyższe działania zwiększyłyby dostęp rolników do wód powierzchniowych w celu nawadniania upraw rolnych oraz zatrzymałyby degradację istniejących cieków wodnych występujących na Kujawach. Z tymi zadaniami nie poradzą sobie samorządy gminne i powiatowe. Potrzebne są działania na szczeblu krajowym – mówi starosta Wiesława Pawłowska

W odpowiedzi na pismo starosty Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informuje, że przygotowuje dokumenty dotyczące planów przeciwdziałania skutkom suszy, a z zakresu gospodarki wodnej na terenie Powiatu Inowrocławskiego będzie realizowane tylko jedno zadanie dotyczące kształtowania przekroju Kanału Bachorza. To jednak nie wystarczy żeby realnie złagodzić skutki suszy i zatrzymać wody bezpowrotnie odprowadzane z naszych terenów.

W związku z powyższym, starosta Wiesława Pawłowska ponownie wystąpiła z pismem do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w którym apeluje o podjęcie konkretnych działań zapobiegających stepowieniu Kujaw i degradacji gleb na terenie Powiatu Inowrocławskiego, a w konsekwencji  skutecznej ochrony rolnictwa na naszym terenie.