Od dwóch dekad inowrocławska „Królówka” stara się uhonorować ludzi, którzy dbają o środowisko naturalne. W tym roku Władysławy zostaną wręczone po raz 20.

 

Ekologia, zwłaszcza w kontekście bardzo drastycznych zmian środowiskowych na świecie, zaczyna być jedną z najważniejszych dziedzin życia. Na Kujawach na razie najbardziej dotkliwie odczuwana jest susza, ale wystarczy zerknąć na kominy niektórych domów, by zauważyć, że także w kwestii edukacji dotyczącej ogrzewania w regionie też jest dużo do zrobienia.

Dlatego wspieranie i wyróżnianie ludzi, firm oraz instytucji prowadzących działania proekologiczne jest podwójnie ważne. Temu służą Władysławy – nagroda przyznawana od 20 lat przez III Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje starosta Wiesława Pawłowska.

- Zdrowe i żyzne Kujawy to nasz wspólny dom, o który musimy razem zadbać. Należy uczyć najmłodszych odpowiednich zachowań i powiat w dziedzinie edukacji ma spore zasługi, ale też nagradzać za takie działania dorosłych, czemu służą Władysławy. Cieszę się, że w naszym regionie jest coraz więcej ludzi, firm oraz instytucji, dla których ochrona środowiska naturalnego to nie pusty frazes, co udowadniają swoją działalnością – mówi Wiesława Pawłowska.

Nazwa statuetki pochodzi od Władysława Jagiełły, męża patronki szkoły, który jako jeden z pierwszych wydał akt prawny dotyczący ochrony przyrody.

Nominacje do nich przygotowują uczniowie realizujący przedmiot „Reklama i media w ekologii” pod kierunkiem mgra Dariusza Piękosza.

Podczas uroczystej gali statuetki będą wręczone w sześciu kategoriach: firma, gospodarstwo rolne, inwestycja, człowiek, produkt i placówka oświatowa. Nominowanymi są:

Kategoria „Człowiek”: Magdalena Musiałowska - nauczyciel biologii i przyrody w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy, Michał Rejnowski - właściciel  drukarni cyfrowej "Totem.com.pl" w Inowrocławiu, Katarzyna Sytkow - nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu.

Kategoria „Firma”: Eko natura - delikatesy ekologiczne w Inowrocławiu, Lafarge Cementownia Kujawy w Bielawach, Firma Plast-Mar z Balczewa.

Kategoria „Gospodarstwo rolne”: gospodarstwo Alicji i Emila Kubś w Komaszycach, Klub Jeździecki Oxer Doroty i Andrzeja Włodarczyków w Łojewie, Ośrodek Hipoterapii „Tęcza” w Jaksicach.

Kategoria „Inwestycja”: Miasto Inowrocław za realizację projektu: „Poprawa jakości środowiska poprzez rozwój terenów zielonych w Inowrocławiu”, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne  w Inowrocławiu za inwestycje proekologiczne, Przedsiębiorstwo Komunalne „Gniewkowo” za modernizację kotłowni przy ul. Pająkowskiego w Gniewkowie.

Kategoria „Placówka oświatowa”: Przedszkole nr 20 „Kujawskie dzieci” w Inowrocławiu, Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Z. Wilkońskiego w Inowrocławiu, Szkoła Podstawowa im. A.A. Michelsona w Strzelnie.

Kategoria „Produkt”: Eugeniusz Rączka z Pakości za miód pszczeli, firma Skolej z Kościelca za olej słonecznikowy, „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław za serum borowinowe.