Powiat Inowrocław: Megality obok obwodnicy

2 min czytania

Dziwnie kładło się tu słońce w czasie przesilenia. Są zorientowane na osi wschód-zachód. Nikt wcześniej nie widział ich w całej okazałości. Tego typu ślady są najstarszymi znakami cywilizacji w Polsce. Jednocześnie ukrywają najważniejsze osoby najstarszych Kujaw.

Mimo zawieszenia lekcji faza projektu humanistycznego w III LO wchodzi w etap końcowy. Tutaj istnieje zagrożenie zarażenia, ale - pasją. Wszystko odbywa się on-line. Z uwagi na okoliczności postanowiono ujawnić już szerokiemu odbiorcy jedną z tajemnic przeszłości, która zmotywowała do stworzenia dużego przedsięwzięcia edukacyjnego.

Jego efektem była seria wykładów naukowców z UAM, UKW i PAN (prof. Jacek Woźny, dr Jakub Niebieszczański, doktorant Michał Jakubczak), patronatem naukowym przedsięwzięcie objął Wydział Archeologii UAM w Poznaniu. Już niedługo zakończona będzie praca nad książką pod tytułem Trapezy i łzy. Kształty najdawniejszej historii powiatu inowrocławskiego” (red. dr Łukasz Oliwkowski), jedynym elementem, który musi zostać przełożony jest finał w Teatrze Miejskim połączony z wystawą i programem uczniowskim.

Film prezentuje grobowce megalityczne zlokalizowane na polu tuż obok inowrocławskiej obwodnicy. Rozmiary megalitów mających ponad 5500 lat - imponują i być może są największymi tego typu obiektami w Polsce. Książka, która już niedługo się ukaże (być może, z uwagi na brak spotkania promocyjnego, na początku w formie e-booka) jest szerokim uzupełnieniem wiedzy na temat tajemniczych konstrukcji grobowców kujawskich. Ważnym kontekstem są także osiedla tzw. długich domów sprzed tysięcy lat. Szeroka popularyzacja tematu jest konieczna megality narażone są na duży uszczerbek lub nawet całkowite zniszczenie.

Film znajdziecie tutaj:

youtube.com/watch?v=amIXShxHdkU

Projekt łączy wiele dziedzin humanistycznych literaturę, historię, archeologię, filozofię, a w szczególnym stopniu antropologię. Pozwala na rozwinięcie niezwykłej perspektywy, nie tylko dotyczącej neolitu, ale w ogóle wiedzy o kulturze i człowieku. Honorowy patronat sprawuje Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska. W projekcie uczestniczy również wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak. Ujęcia z drona przygotował Bartłomiej Sobczak, a muzykę Ruin Designer (Maciej Zamczała, Marcin Tomczak).

Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,

inowroclaw.powiat.pl/

inowroclaw.powiat.pl/contents/content/10/7288

Autor: krystian