Powiat Inowrocław: Powiatowe rondo turbinowe

2 min czytania

Trwają intensywne prace związane z budową pierwszego w Powiecie Inowrocławskim ronda turbinowego. Wielka inwestycja to kolejny element kampanii, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego na Kujawach.

Jeden z internetowych portali zajmujących się bezpieczeństwem umieścił ostatnio Inowrocław na 59. miejscu w kraju pod względem liczby zdarzeń drogowych. Średnio na tysiąc mieszkańców przypadło tu w ubiegłym roku 16,7 kolizji i wypadków.

Oczywiście, są miasta gdzie jest znacznie gorzej, ale Powiat Inowrocławski od ponad roku prowadzi kampanię Bezpieczny Inowrocław”, która ma na celu zmniejszenie tej liczby.

Skrzyżowanie ulic Staszica, Górniczej, Poznańskiej i Glempa było dotąd jednym z najmniej bezpiecznych w mieście. Zwłaszcza wjazd z ul. Górniczej w Poznańską w godzinach szczytu był wyczynem.
Rozwiązać problemy komunikacyjne ma pierwsze na Kujawach rondo turbinowe. Plac robót tej newralgicznej inwestycji odwiedziła kilka dni temu starosta Wiesława Pawłowska.

- Powiatowa inwestycja nabiera rozpędu. Widać to po zakresie obecnie prowadzonych prac. Choć inwestycja ta stanowi teraz dla mieszkańców pewne utrudnienie w przemieszczaniu się, bowiem muszą korzystać z wyznaczonych objazdów, to wierzę w to, że efekt finalny będzie dla wszystkich zadawalający. Usprawniona komunikacja w tym newralgicznym miejscu i poprawa infrastruktury to najważniejsze atuty tej inwestycji. Rozwój dróg w Powiecie Inowrocławskim to istotny element rozwoju naszego regionu. Proszę kierowców o wyrozumiałość mówi starosta Wiesława Pawłowska.

Inwestycja powiatowa jest powiązana z miejskimi dokończeniem budowy ul. Prymasa Józefa Glempa oraz kompleksową modernizacją ul. Górniczej. Po ich zakończeniu miejsce to będzie nie do poznania.

Warto przy tej okazji napisać, czym właściwie jest rondo turbinowe. To innowacyjne rozwiązanie wymyślone dwie dekady temu w Holandii.

Jego organizacja wymaga od kierującego dokonania wcześniejszego wyboru kierunku jazdy oraz właściwego pasa ruchu. Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co przez całkowite wyeliminowanie przeplatania strumieni ruchu zmniejsza ryzyko kolizji.

- Rondo turbinowe to jedno z najlepszych rozwiązań skrzyżowań jakie można zaprojektować i po jakich jeździmy każdego dnia. Są znacznie bezpieczniejsze od dwupasmowych rond tradycyjnych, praktycznie bezkolizyjne oceniają specjaliści z Magazynu Motoryzacyjnego”.

Budowa ronda ma zakończyć się w październiku tego roku. Roboty kosztować będą 5,8 mln zł. Zakres prac obejmuje przebudowę infrastruktury podziemnej, oświetlenia ulicznego oraz budowę ronda turbinowego wraz z nowymi zatokami autobusowymi, chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,

inowroclaw.powiat.pl/

inowroclaw.powiat.pl/contents/content/10/7485

Autor: krystian