Powiat Inowrocław: Wesołych Zielonych Świąt!
Przypadające w najbliższą niedzielę Zielone Świątki to ludowa nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego na apostołów. Początkowo łączone z Wielkanocą, od IV wieku obchodzone jako odrębne święto, w niedzielę i poniedziałek, pięćdziesiąt dni po Wielkanocy, pomiędzy 10 maja i 13 czerwca, a więc w pełni wiosny i bujnego rozkwitu roślin.
Z obchodami kościelnymi Zielonych Świątek łączyły się obrzędy ludowe powitania wiosny, święta rolnicze i pasterskie. Powszechny był zwyczaj ,,majenia” ścian domów, wrót i płotów zielonymi, najczęściej brzozowymi gałęziami. Podwórka, podłogi w izbach i psie budy wyściełano grubo tatarakiem dla świątecznej dekoracji, dla pięknego zapachu, a także …..przeciw pchłom, komarom, muchom i innym insektom. Zielona gałąź jest symbolem życia, siły, szczęścia i dobra, symbolem wiosny, corocznej odnowy roślin i urodzaju.
Kujawską tradycją było także porządkowanie gospodarstwa i całego obejścia wysypywano białym piaskiem dróżki prowadzące do domu oraz ,,rysowano” nim wzory na glinianych klepiskach izb.
Na Kujawach w Zielone Świątki pasterze ubiegali się o tytuł króla. Uzyskiwał go ten spośród nich, który pierwszy przybył z bydłem na pastwisko. Najlepsza zaś pasterka otrzymywała tytuł królowej. Królewska para, ustrojona w wieńce i wstęgi, wybierała sobie świtę, a ta musiała wystarać się o jadło. Wieczorem pasterze ucztowali cały czas czyniąc honory królowi i królowej pasterzy.
Od ponad stu lat Zielone Świątki obchodzi się w Polsce również jako Święto Ludowe. Ustanowiono je w 1903 r. we Lwowie podczas Zgromadzenia Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Katarzyna Kasiborska (Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu)
Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,
inowroclaw.powiat.pl/
inowroclaw.powiat.pl/contents/content/10/7537
Autor: krystian