Powiat Inowrocław: Jak to szybko się zmienia!
Na miejscu dawnego skrzyżowania ulic Poznańskiej, Górniczej i Staszica widać głównie koparki. Po asfalcie nie ma już śladu. W zawrotnym tempie realizowana jest budowa pierwszego powiatowego ronda turbinowego.
Inwestycja ta stanowi zakrojoną na szeroką skalę operację logistyczną. Trzeba zgrać ze sobą wiele kwestii drogowych i budowlanych, a ponadto pamiętać, że równocześnie trwa budowa ul. Glempa od strony Rąbina oraz kompleksowa przebudowa ul. Górniczej.
- To będzie wielki i nowoczesny węzeł komunikacyjny, którego nie powstydziłoby się żadne wielkie, europejskie miasto. Rondo turbinowe to ponadto bezpieczne rozwiązanie, a przecież dotąd na tym skrzyżowaniu bezpiecznie nie było mówi starosta Wiesława Pawłowska.
Prace postępują sprawnie. W ramach przygotowania oraz oczyszczenia terenu pod budowę wykonano rozbiórki nawierzchni bitumicznych oraz nawierzchni z kostki, rozebrano istniejące ogrodzenia oraz oznakowanie pionowe.
- Prowadzone są również prace w zakresie branży sanitarnej. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie prac w zakresie branży elektroenergetycznej oraz teletechnicznej. Prace postępują zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym informuje inspektor do spraw inwestycji drogowo-mostowych w Zarządzie Dróg Powiatowych w Inowrocławiu Aleksandra Baran.
Budowa ronda turbinowego jest największą inwestycją drogową na Kujawach w tym roku. Roboty zakończą się jeszcze w tym roku.
Dzięki nim zwiększy się bezpieczeństwo, co potwierdzają takie inwestycje w innych miastach. Na przykład władze Szczecina poinformowały właśnie, że po wybudowaniu ronda turbinowego na placu Grunwaldzkim w centrum miasta, liczba wypadków zmalała o połowę.
Także inne miasta poważnie myślą o budowie rond turbinowych w miejscach, gdzie często dochodzi do kolizji i wypadków. Choćby Płock poważnie zastanawia się nad taką inwestycją na skrzyżowaniu ul. Żyznej z drogą wojewódzką.
Z kolei czasopismo Auto-Świat w opracowaniu na temat rond turbinowych podkreśla, że nie można się pomylić, jeśli kierowca przed wjazdem na skrzyżowanie zajmie pas ruchu, który wyprowadzi go w żądanym kierunku.
- Każdy pas jest oznaczony znakami poziomymi, dodatkowo mamy znaki pionowe przed skrzyżowaniem. Jeśli zatem kierowca chce jechać w lewo, to zajmuje odpowiedni pas, zazwyczaj lewy i podążając nim bezpiecznie wyjeżdża w pożądanym kierunku. Bezpiecznie i bezstresowo. Nie sposób się pomylić podkreślają specjaliści.
Powiatowa inwestycja będzie kosztowała blisko 6 milionów złotych. Zakres prac obejmuje przebudowę infrastruktury podziemnej, oświetlenia ulicznego oraz budowę ronda turbinowego wraz z nowymi zatokami autobusowymi, chodnikami i ścieżkami rowerowymi.
Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,
inowroclaw.powiat.pl/
inowroclaw.powiat.pl/contents/content/10/7549
Autor: krystian