Nieoczekiwany, brawurowy i płomienny finał miała wystawa „Rozbitkowie” w inowrocławskim muzeum. Autor podpalił wszystkie swoje rzeźby. W czasie kiedy one stygną, placówka szykuje kolejne atrakcje.

 

Warto było wybrać się w sobotni wieczór na ul. Solankową, do Muzeum im. Jana Kasprowicza. Na kończącej się wystawie jej autor, Czesław Podleśny osobiście podpalił stojące w ogrodzie placówki rzeźby przypominające często postacie z filmów science-fiction.

- Motywem przewodnim moich prac jest człowiek. Jego wzloty i upadki. Podobnie jak nasi bohaterowie, którzy często nie przystają do nowych sytuacji politycznych, ponieważ walczyli nie za tę sprawę, a ich medale zaprzeczają aktualnej rzeczywistości. Jak orzeł, który pozbawiony korony wylądował na złomowisku - mówi Czesław Podleśny.

Wystawa „Rozbitkowie” pomimo, że zakończona… nadal trwa. - Rozbitkowie na łące muzeum czekają na transport w dalszą drogę, więc jeszcze będą mogły być oglądane – zapewnia dyrektor Marcin Woźniak.

Jeśli ktoś zatem chce jeszcze zobaczyć te ciekawe instalacje, musi się pospieszyć. Przy okazji może zobaczyć wystawę „Malarski Inowrocław”, która będzie czynna do 23 sierpnia oraz fotografie z albumu gniewkowianina Jana Milewskiego - Wielkopolanie w Bobrujsku.

W najbliższą niedzielę o 11.00 w ramach „Spotkań z kulturą wczesnego średniowiecza” w muzeum odbędzie się kierowane do młodzieży „Spotkanie z wojem”.

Na koniec wakacji planowane są także muzealne warsztaty dla dzieci, ale to jest zależne od sytuacji epidemicznej.

Warto także zapoznać się z planami placówki na najbliższe miesiące. Najważniejszym wydarzeniem w drugiej połowie roku będzie wystawa pokonkursowa „Moja droga - kujawskie dziedzictwo", podsumowująca konkurs skierowany do nieprofesjonalnych twórców inspirujących się kulturą ludową Kujaw.

Zaproszenia skierowano do twórców z całych Kujaw - Włocławka, Radziejowa, Aleksandrowa i Inowrocławia. Wystawa będzie otwarta 19 września w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegorocznym hasłem są słowa "Moja droga..."

W salach kameralnych od połowy września w ramach "Muzeum otwartego" prezentowana będzie wystawa o roboczym tytule "JAbłońska biżuteria" inowrocławskiej artystki złotniczki Agnieszki Działo-Jabłońskiej, w 25-lecie pracy artystycznej.

- Wrześniowe plany edukacyjne związane z Rokiem Jana Kasprowicza uwarunkowane będą sytuacją epidemiczną. Planowane są gościnne wykłady badaczy dramatów Jana Kasprowicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Trwa remont sal wystaw na piętrze w związku z pracami nad wystawa stałą prezentującą sztukę czasów Kasprowicza i Przybyszewskiego. Termin ukończenia jest jeszcze trudny do sprecyzowania, ale ostateczny to urodziny Jana Kasprowicza – mówi Marcin Woźniak.

Muzeum im. Jana Kasprowicza jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10.00-17.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Informacyjnym Powiatu, Miast i Gmin 24 lipca 2020 r.