Powiat Inowrocławski zgłosił sześć projektów do Krajowego Planu Odbudowy, a aż pięć z nich już zostało pozytywnie zaopiniowanych i przekazanych do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Łączna wartość tych pięciu projektów to ponad 80 mln zł.

Krajowy Plan Odbudowy będzie zawierał inwestycje przywracające potencjał wzrostu polskiej gospodarki osłabionej w następstwie kryzysu spowodowanego epidemią COVID-19. Inwestycje te będą finansowane z środków Unii Europejskiej w ramach uzgodnionego na niedawnym szczycie w Brukseli instrumentu na rzecz odbudowy gospodarki. Na poziomie regionu prace nad planem koordynuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zgłoszone przez Powiat Inowrocławski projekty to: Budowa Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Inowrocławiu, Zwiększenie dostępności i jakości świadczonych usług w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu, Kompleksowa poprawa jakości w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w okresie okołoporodowym na terenie powiatu inowrocławskiego, Budowa Centrum Usług Społecznych na terenie Powiatu Inowrocławskiego, Sieć pracowni hybrydowych na terenie Powiatu Inowrocławskiego, Budowa Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży na terenie Powiatu Inowrocławskiego. Ten ostatni projekt nie znalazł się wprawdzie w żadnej z wiązek projektowych, które trafiły do ministerstwa, ale Powiat Inowrocławski czyni starania o pozyskanie środków zewnętrznych również na tę inwestycję. Trwają już prace przygotowawcze w tej sprawie.

Krajowy Plan Odbudowy postrzegam jako ważny instrument wsparcia dla polskich samorządów i finansowania cennych inicjatyw, które pozwolą zaspokoić najbardziej palące problemy i potrzeby mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego. Stanowi on cenne uzupełnienie dla środków samorządu powiatowego. Kluczowym elementem jest zapewnienie wybranym do realizacji zadaniom, jak najszybszego ich finansowania i uproszczenie wszelkich procedur w tym zakresie. Niezależnie od Krajowego Planu Odbudowy Powiat Inowrocławski planuje kontynuację podejmowanych dotychczas działań, w formie wsparcia dla przedsiębiorców, ochrony zdrowia, pomocy społecznej z udziałem środków rządowych i unijnych – Wiesława Pawłowska Starosta Inowrocławski.

Przypomnijmy, epidemia koronawirusa wpłynęła na funkcjonowanie także naszego samorządu w wielu obszarach, w szczególności: zdrowia, pomocy społecznej, edukacji, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa sanitarnego, a także organizacji pracy jednostek organizacyjnych Powiatu. Priorytetem stało się zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w dostępie do oferowanych przez nas usług, z drugiej natomiast strony zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy pracownikom Powiatu i podległych jednostek organizacyjnych. Równie ważna stała się wszelka możliwa pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii oraz wsparcie służby zdrowia i placówek opieki społecznej.

Projekty Powiatu Inowrocławskiego zostały przesłane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w tzw. wiązkach projektów. Będą one podlegały jeszcze ocenie ministerialnych zespołów eksperckich, a potem będą prowadzone jeszcze w tej sprawie uzgodnienia strony rządowej z Komisją Europejską.

Powiatowe projekty trafiły do pakietów dotyczących najważniejszych, z naszego punktu widzenia, kwestii: polityki społecznej, lokalnej infrastruktury, e-edukacji czy infrastruktury dla zdrowia. Liczę, że plan odbudowy wejdzie w życie jak najszybciej, bo zatrzymaną przez epidemię gospodarkę trzeba wyciągnąć z kryzysu szybko i wszelkimi dostępnymi metodami – Joanna Kuchta Naczelnik Wydziału Rozwoju, Planowania Inwestycji i Inicjatyw Europejskich.