Minęły cztery lata jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To policyjne narzędzie, które służy mieszkańcom do zgłaszania sygnałów nieakceptowanych społecznie. Napływające do Policji informacje o zagrożeniach są analizowane, a następnie podejmowane są działania zmierzające do ich niwelowania.
Na terenie powiatu inowrocławskiego przez cały okres funkcjonowania Mapy zostało zgłoszonych 4779 sygnałów. 2094 z nich policjanci oraz inne służby i instytucje potwierdziły.
Najwięcej ze wszystkich zgłoszeń, bo 1415 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. 1205 to nieprawidłowe parkowanie. 658 polegało na przekraczaniu dozwolonej prędkości, a 416 niewłaściwej infrastruktury drogowej.
Przez okres czterech lat narzędzie dane mieszkańcom było modernizowane, powiększał się katalog zagrożeń, które można zgłaszać. Wystarczyło usiąść przy komputerze i chcieć zasygnalizować policji problem, który obserwujemy w przestrzeni publicznej. Obecnie jest możliwość do swojego zgłoszenia dodania opisu i zdjęcia. Pobranie natomiast aplikacji na telefon powoduje to, że praktycznie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można korzystać, będąc w każdym miejscu.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa nadal. Zachęcamy do korzystania z niej.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu