Choć pandemia nieco pohamowała szeroki zakres spotkań z uczniami w szkołach, policjanci starają się dotrzeć z edukacją w inny sposób. Mając na uwadze realne i potencjalne zagrożenia, policjanci przygotowują dla uczniów i nauczycieli materiały, które warto „przerobić”. Tym razem mowa o działaniach na rzecz przeciwdziałania handlu ludźmi.

18 października to dzień, kiedy w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Dlatego trzeba mieć na uwadze zagrożenie, jakie może wiązać się z sytuacjami, które pozornie nieznaczące, mogą się przerodzić w przestępstwo. Stąd policyjne działania polegające na uświadamianiu społeczeństwa, a zwłaszcza młodych ludzi. Oni bowiem wchodząc w różne relacje, szukając znajomości, pracy, możliwości wyjazdu za granicę, mogą być narażeni na stanie się ofiarą.

Dlatego policjanci proponują uczniom i nauczycielom szkół ponadpodstawowych zajęcia edukacyjne w tym zakresie. Wszystko po to, aby ustrzec młodych ludzi przed zagrożeniem. Ukierunkowanie podczas zajęć na to właśnie zagadnienie jest bardzo ważne.

Policjantki z Inowrocławia aspirant sztabowy Izabella Drobniecka i starszy aspirant Justyna Piątkowska przygotowały bloki zagadnieniowe do przeprowadzenia lekcji. Znajdują się w nim materiały o tym, czym jest handel ludźmi, na czym polegają różne nadużycia i jakie są formy handlu. Ponadto policjantki zebrały informacje, co warto wiedzieć zanim ktoś wyjedzie do pracy, ale nie tylko. Istotne jest także to, by ustalić sobie ścieżki kontaktowe z bliskimi osobami, które powiadomione o zagrożeniu, zaniepokojone, wezwą szybko pomoc. Materiały do szkół zawierają także scenariusze zajęć i propozycje ciekawych tematycznych filmów.

Współpraca z Wydziałem Edukacji, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu skutkowała tym, że wszystkie szkoły ponadpodstawowe podległe starostwu, otrzymały już materiały edukacyjne. Szkoły, po przeprowadzeniu lekcji podzielą się przebiegiem, zaproponowanych przez policjantki zajęć.