Obchodzony Rok Jana Kasprowicza w Powiecie Inowrocławskim jest doskonałą okazją do upamiętnienia twórczości Kujawskiego Wieszcza, ale też do podjęcia konkretnych działań w sprawie Domu Rodziny poety w Szymborzu.

Nim obiekt ten zacznie spełniać swoje funkcje muzealne, a więc zostanie udostępniony całorocznie zwiedzającym, wymaga remontu i zagospodarowania otoczenia. A do zrobienia jest całkiem sporo.

Dom, który stoi u zbiegu ulic: Wielkopolskiej i Kujawskiej powstał w 1919 r., w miejscu budynku zamieszkiwanego przez rodzinę Kasprowiczów, a rozebranego w czasie I wojny światowej z uwagi na jego zły stan techniczny. Ostatnie poważne prace budowlane i konserwatorskie obiekt ten przeszedł ponad 40 lat temu, kiedy to m.in. założono izolację przeciwwilgociową, wykonano nowe tynki, wzmocniono konstrukcję stropu, zamontowano nową stolarkę okienną i drzwiową oraz wyremontowano dach. Natomiast ponad 20 lat temu wymieniono płot, dachówkę i otynkowano elewację.

Dom Rodziny Jana Kasprowicza przy ul. Wielkopolskiej 11 znajduje się w zasobach majątkowych Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

- Od lat obiekt ten stoi zamknięty, niszczeje, a powinien tętnić życiem. Stanowi cenną perełkę wiążącą Wielkiego Wieszcza z naszym regionem. Obchodzony obecnie Rok Jana Kasprowicza w Powiecie Inowrocławskim, ustanowiony w 160. rocznicę Jego urodzin, jest sposobnością do działania w kierunku ożywienia turystycznego i kulturalnego tego miejsca. Chcemy przywrócić zabytkowi jego blask i charakter, otworzyć dla mieszkańców i turystów. Tak jak w Muzeum przy ul. Solankowej, tam też powinno dziać się wiele ciekawego – mówi Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.

W tegorocznym budżecie Powiatu Inowrocławskiego są zapewnione środki na sporządzenie dokumentacji konserwatorskiej, kosztorysowej i budowlanej. I taka została zlecona przez Dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza Marcina Woźniaka.

- Konserwatorska dokumentacja jest gotowa, kolejne prace w toku. Podstawową sprawą jest usunięcie źródeł zawilgoceń, zadbanie o ogrzanie budynku i podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, jeżeli ma być to obiekt całoroczny. Zalecenia architekta dotyczą też odtworzenia stolarki okiennej i drzwiowej, zatraconych podczas ostatnich prac remontowych detali architektonicznych, przywrócenie kolorystyki ceglanej obiektu, a więc zbliżonej do pierwotnej, a także ułożenie nowej dachówki wzorowanej na archiwalnej dokumentacji fotograficznej. Także posadzki i ściany oraz wewnętrzne schody mają być poddane pracom remontowym – informuje Marcin Woźniak, Dyrektor Muzeum.

Zmienić ma się też układ sal na parterze, zagospodarowanie pierwszej kondygnacji. Otoczenie wokół budynku, a więc ogrodzenie i roślinność mają nawiązywać do tej z czasów, kiedy w Szymborzu mieszkał Jan Kasprowicz. Będzie nowe zaplecze sanitarne i miejsca postojowe na tyle stanowisk, na ile pozwoli tamtejsze podwórko. Działać zacznie sklepik z pamiątkami.

Powiat Inowrocławski ubiegać będzie się o dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Informacyjnym Powiatu, Miast i Gmin 16 października 2020 r.