Służba dzielnicowego polega na działaniu w wyznaczonym rejonie, pomaganiu ludziom, utrzymywaniu bezpośredniego kontaktu ze społecznością lokalną swojego rejonu, ale nie tylko. Ważne jest też rozpoznawanie problemów, potrzeb i oczekiwań, gdy chodzi o bezpieczeństwo. Z profilaktyką społeczną dzielnicowy musi być również na „TY”.

Starszy aspirant Waldemar Zwierzyński z Komisariatu Policji w Janikowie, pow. inowrocławski, z blisko dwudziestoletnim stażem w służbie stara się utrzymywać kontakt z lokalną społecznością, w tym z młodzieżą. Systematycznie odwiedza on szkoły, przedszkola z misją edukacyjną. Teraz jest jednak inaczej. Pandemia ograniczyła nieco kontakty w szkole, ale sposobów na dotarcie do siebie, jak się okazuje, jest wiele.

Do tego dzielnicowego właśnie dotarła sama młodzież, która zainteresowała się czym on zajmuje się w służbie. Wiąże się to nierozłącznie z zadaniem domowym, które otrzymali uczniowie jednej z janikowskich szkół w ramach przedmiotu Wiedzy o Społeczeństwie.

Dzielnicowy, odpowiadając na e-maile uczniów, opisał na czym polegają jego zadania w rejonie służbowym, do jakich wykroczeń tam najczęściej dochodzi, jak im przeciwdziała. Pytany był też o własną ochronę podczas podejmowanych działań w służbie i o to, czy lubi to co robi? Dzielnicowy podkreślił, że satysfakcję daje mu pomaganie ludziom, doradzanie im. W szczególności, gdy mowa o osobach dotkniętych przemocą i pokrzywdzonych przestępstwem. Jest otwarty i dostępny oraz zawsze chętny do pomocy. Po prostu lubi być dzielnicowym.

Określony rodzaj zadań, które realizuje dzielnicowy, to profilaktyka. Wizyty u dzieci i młodzieży są czymś wyjątkowym, jak mówi starszy aspirant Waldemar Zwierzyński. Tym bardziej mu miło, gdy młode pokolenie interesuje się tym rodzajem służby. Dzielnicowym być to brzmi dumnie, jak sam podkreśla.

Warto też wiedzieć, że od kilku już lat realizowany jest programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Ma on na celu nie tylko poznanie swojego dzielnicowego, ale też ukierunkowanie społeczeństwa, że to policjant "pierwszego kontaktu" i warto go znać! Działa także bezpłatna aplikacja mobilna „Moja Komenda”. To narzędzie, które zapewnia szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.