W grudniu 2020 r. Centrum Kształcenia Zawodowego w Inowrocławiu, którego organem prowadzącym jest Powiat Inowrocławski, na mocy decyzji Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, uzyskało akredytację obejmują kształcenie umiejętności w zakresie kursu spawania oraz kursu kwalifikacyjnego uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji do 1 kV.
Proces przyznawania akredytacji rozpoczął się z chwilą wysłania przez dyrektor CKZ działającą w uzgodnieniu z organem prowadzącym, reprezentowanym przez Starostę Inowrocławskiego Wiesławę Pawłowską i Wicestarostę Tadeusza Majewskiego wniosku o przyznanie akredytacji.
Aby pozytywnie przejść proces akredytacyjny, placówka musi spełnić szereg wymagań świadczących o wysokim profesjonalizmie przeprowadzanych w placówce szkoleń. Dotyczy to pomieszczeń, sprzętu, kwalifikacji kadry, programu nauczania i jego elementów, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz materiałów dydaktycznych.
Akredytacja jest zwieńczeniem wieloletniej pracy CKZ wypracowywania pozycji jednostki o bardzo wysokich standardach kształcenia. Potwierdzeniem tego jest fakt iż kursy spawalnicze w metodach acetylenowo-tlenowej (311), łukowej elektrodą otuloną (111), MAG drutem elektrodowym litym w osłonie gazu aktywnego (135), TIG z dodatkiem drutu/pręta litego (141) trwają od 2010 roku i kończą się egzaminem przeprowadzonym przez egzaminatora z Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Placówka ściśle współpracuje również z Siecią Badawczą Łukasiewicz- Instytut Spawalnictwa.
Placówka uzyskała po raz kolejny atest uprawniający do szkolenia i egzaminowania spawaczy pod nadzorem merytorycznym Ośrodka Obsługi Spawalnictwa Krajowego Instytutu Spawalnictwa. Kolejnym krokiem było wdrożenie CKZ do bazodanowego systemu komputerowego obsługi personelu spawalniczego (KSOP), który w sposób zdecydowany ułatwia sprawy organizacyjne służące przeprowadzaniu kursów i opracowywanie dokumentacji szkoleniowej.
Kurs kwalifikacyjny uprawniający do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji do 1kV organizowany jest od 2002 r. Szkolenie zakończone jest egzaminem zdawanym przed komisją Stowarzyszenia Elektryków Polskich, słuchacze otrzymują świadectwa kwalifikacyjne.
Szkolenie odbywa się w formie teoretycznej i praktycznej, zakończone egzaminem wewnętrznym. Egzamin zewnętrzny zdawany jest w formie ustnej i polega na rozwiązaniu problemu związanego z eksploatacją urządzeń i sieci elektrycznych.
Całość ocenił zespół akredytacyjny składający się z wizytatorów Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Kierownika Referatu Aktywizacji Zawodowej i Szkoleń Powiatowego Urzędu Pracy i przedstawiciela Pracodawców Pomorza i Kujaw. Posiedzenie Zespołu w Centrum Kształcenia Zawodowego odbyło się w placówce 21 grudnia 2020 r. Po dogłębnej analizie dokumentów i inspekcji placówki zostało przeprowadzone głosowanie dotyczące spełniania warunków do uzyskania akredytacji. Zespół jednogłośnie stwierdził, że warunki zostały spełnione.
Wszystkie elementy jak determinacja w ciągłym podnoszeniu jakości, wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, inwestycje w wyposażenie, profesjonalizm kadry, warunki nauki doprowadziły do pozytywnego zakończenia całego procesu. Efektem tego jest uzyskanie prestiżowego dokumentu, którym jest akredytacja. Centrum Kształcenia Zawodowego jest tym samym jedyną placówką w powiecie, która uzyskała na kolejne lata ten prestiżowy akt umożliwiający prowadzenie szkoleń komercyjnych w wymienionych dziedzinach.