Rolki freeride – dla kogo?

Jazda na rolkach może być nie tylko znakomitym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia w gronie przyjaciół, ale także świetną alternatywą dla konwencjonalnych sposobów przemieszczania się po mieście. W jaki sposób rolki freeride mogą poprawić komfort i szybkość naszej jazdy?

Przejście na kolejny poziom

Na rynku możemy znaleźć obecnie rolki o przeróżnej konstrukcji. Zazwyczaj o kupnie pary rolek freestylowych myślą ci użytkownicy, którzy po opanowaniu podstawowej techniki jazdy chcieliby rozwinąć ją o bardziej widowiskowe elementy, lub zwyczajnie mieć możliwość szybszego przemierzania przestrzeni miejskiej. W obu tych sytuacjach rolki freeride będą nieocenioną pomocą.

Umożliwią nam one zainstalowanie sprawniejszych łożysk i kółek niż ma to miejsce w przypadku mniej zaawansowanych modeli, co z kolei przyczyni się do zwiększenia osiąganej dzięki nim prędkości oraz zwrotności, jaką będziemy mogli osiągnąć korzystając ze sprzętu. W przeciwieństwie zaś do rolek agresywnych – rolki freestyle pozwalają nam udać się na przejażdżkę w każdych warunkach miejskich, z uwzględnieniem przemierzania z ich pomocą znacznych dystansów. Konstrukcja rolek freeride sprawia, że znakomicie odnajdziemy się wraz z nimi w slalomie, szybkiej jeździe, dostosowanej do poruszania się po mieście czy nawet efektownym przeskakiwaniu przeszkód, slidach czy zjazdach po schodach.

Jedynym, co ogranicza jest nasza wyobraźnia – i, oczywiście, umiejętności rolkarskie. Odpowiednia technika zacznie się jednak pojawiać w miarę, jak będziemy coraz bardziej przyzwyczajać się do korzystania z naszego sprzętu.

Rolki freestyle – czego będziesz potrzebować?

Oczywiście nie obejdzie się bez pary solidnych rolek. Przed zakupem jednak musisz zadać sobie kilka pytań na temat tego, jak docelowo ma wyglądać Twój styl jazdy. Zróżnicowanie w zakresie poszczególnych części rolek pozwoli Ci dobrać sprzęt najlepiej spełniający wszystkie Twoje potrzeby. Jeżeli nie czujesz się jeszcze na rolkach do końca pewnie lub zwykle jeździsz w centrum miasta, gdzie zwrotność i szybkość reakcji ma większe znaczenie niż rozwijanie znacznych prędkości, zainwestuj w rolki o mniejszej średnicy kółek.

Nie bez znaczenia pozostają również takie parametry jak twardość kółek czy klasa łożysk. Wszystkie one wpłyną na to, jakie prędkości będziemy w stanie osiągnąć oraz jak szybko konkretne podzespoły będą ulegały zużyciu. Niezależnie od obranego stylu pamiętaj jednak o konieczności wyposażenia się w zestaw ochraniaczy oraz kask, które umożliwią Ci znacznie bezpieczniejszą jazdę. Rolki to bardzo nieprzewidywalny sport – pamiętaj o przedsięwzięciu wszystkich środków ostrożności niezależnie od długości czy poziomu natężenia planowanego treningu.

Od czego zacząć przygodę z rolkami?

Zanim zdecydujesz się na parę rolek freeride, koniecznie zapoznaj się z podstawową mechaniką jazdy i poszczególnych manewrów przy użyciu rolek rekreacyjnych. Pozwolą Ci one na bezpieczne rozpoczęcie swojej przygody i zapoznanie się z technikami skręcania, hamowania czy nabierania prędkości bez większego ryzyka. Charakterystyka rolek freestyle skupia się w głównej mierze na poszerzaniu możliwości doświadczonego rolkarza, dlatego też żaden z modeli freeride nie został fabrycznie wyposażony w hamulec.

Można jedynie dokupić go jako opcjonalne akcesorium – co jednak nie jest praktyką szczególnie polecaną przez rolkowych specjalistów. Podstawą bezpiecznego przejścia z modelu rekreacyjnego jazdy do bardziej zaawansowanych technik jest zatem nauka bezbłędnego hamowania przy użyciu samych tylko rolek. Modele rekreacyjne będą tym bardziej pomocne w nauce, że niemalże wszystkie ich rodzaje posiadają dodatkowo wbudowany hamulec, który stanowi świetne zabezpieczenie w pierwszych treningach.

Co dalej? – Rolki dla zaawansowanych

Jeśli opanowałeś już niezbędne podstawy i chcesz rozwinąć swoje możliwości rolkowe, pora pomyśleć o zakupie nowego sprzętu. Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie w tej kwestii odpowiedzieć jest to, jak duże prędkości chciałbyś docelowo osiągać. Jeśli jesteś osobą, rolkującą głównie w zatłoczonym mieście, pełnym jezdni i obfitującym w nieprzewidziane wydarzenia, dziejące się na Twojej trasie – niezależnie od stopnia zaawansowania powinieneś zainwestować w rolki z kółkami o przekątnej nieprzekraczającej 80 mm.

Większe kółka znacząco zwiększyłyby ryzyko osiągnięcia prędkości, którą trudno byłoby Ci kontrolować, a ich pełne możliwości nie miałyby szans ujawnić się w przestrzeni miasta. Świetnym wyborem w tej sytuacji mogą okazać się Rolki freeride MF500. Umożliwią Ci one osiągnięcie maksymalnej zwrotności i prędkości, dostosowanej do wymagających warunków.

Jeśli jednak nie boisz się rozwinąć naprawdę znaczących szybkości, warto pomyśleć choćby nad Powerslide Zoom Trinity. Kółka o średnicy 100mm pozwolą Ci bez większego problemu jeździć na rolkach z prędkością nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.

Sport budujący wytrwałość

Dla większości  początkujących rolkarzy pierwsze zetknięcie z tym sportem jest doświadczeniem dość bolesnym. I to w całkiem dosłownym tego słowa znaczeniu. Wytrwałość i systematyczność przynosi jednak efekty, które sprawiają, że nabyte w trakcie treningów siniaki i otarcia stają się raczej powodem do dumy niż argumentem do zaprzestania dalszej nauki.

Właściwie dobrane do Twojego poziomu zaawansowania rolki oraz kompletny zestaw ochraniaczy pozwolą Ci szybko opanować podstawy i przemieszczać się po mieście z prędkością i gracją nieosiągalną w przypadku innych środków transportu.