Urządzamy nowe mieszkanie – styl nowoczesny

Funkcjonalne i proste – takie są wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym, które cieszą się coraz większą popularnością również wśród Polaków. Przyglądamy się zaletom tego stylu i podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w koncepcji nowoczesnej.

Cechy charakterystyczne nowoczesnych wnętrz

Musimy pamiętać, że styl nowoczesny kształtował się na przestrzeni kilku dekad. Pojawił się w 20-leciu międzywojennym, kiedy zrezygnowano z popularnych w XIX wieku bogatych wzorów i zdobień, które były mało praktyczne i zbędne. Wręcz przeciwnie wygląda styl nowoczesny, w którym wnętrza są mocno stonowane, w kolorach na bazie czerni, bieli, szarości czy beżu. Poza tym, każdy architekt wnętrz urządzający mieszkanie w tym stylu pamięta o prostych wzorach geometrycznych, pomijając zbędne dekoracje. Co jest kluczowe dla nowoczesnej koncepcji wyposażenia wnętrz, znajdujące się w nich meble muszą być funkcjonalne i komfortowe.

Dzięki temu są to wnętrza uniwersalne, a przy tym niezwykle eleganckie i modne. Jako że styl nowoczesny cieszy się dziś tak dużą popularnością, mieszkanie w tej koncepcji możemy też urządzić stosunkowo tanio. Rynek jest bowiem bardzo bogaty w meble i inne produkty, które wykorzystamy do zaaranżowania lokalu mieszkalnego w tym stylu. Co jest jego zaletą, może być też wadą. Tutaj wszystko zależy jednak od nas, ewentualnie od wybranego architekta wnętrz, który odpowiada za projekt naszego mieszkania w stylu nowoczesnym. Jeśli wybór produktów do takiej koncepcji jest tak szeroki, warto stawiać na artykuły wysokiej jakości – wytrzymałe i żywotne.

Jak zaaranżować wnętrza na styl nowoczesny?

Styl nowoczesny wyróżnia prostota formy. Jednak wbrew pozorom nie jest to styl nudny. Mimo że liczba dekoracji jest tutaj mocno ograniczona, przez designerskie elementy (np. lampy) możemy nadać wnętrzom charakteru. Jednak skupmy się zwłaszcza na meblach – prostych i funkcjonalnych, najlepiej w kolorze białym lub czarnym, ewentualnie z drewnianymi dodatkami. Wybierać możemy spośród różnych brył meblowych (np. szafka RTV, regał na książki, komoda). Oczywiście nie może zabraknąć nowoczesnej, wygodnej kanapy. Jako że powinien to być mebel praktyczny, dodatkowo musi mieć funkcję spania, co docenią zwłaszcza właściciele mniejszych mieszkań. Przed kanapą możemy ustawić elegancki stolik kawowy (np. szklany).

Nowoczesne meble idealnie nadają się również do kuchni, gdzie zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach muszą one być funkcjonalne i ergonomiczne. Meble proste w formie pozwalają łatwiej zagospodarować często niewielką przestrzeń. Dla funkcjonalności uzupełnijmy je o dodatki (np. kosze cargo, kosze zawieszane na drzwiczkach, relingi, wkłady do szuflad). Obowiązkowo architekt wnętrz powinien też zadbać o właściwe oświetlenie. Nowoczesna kuchnia wymaga oświetlenia w różnych strefach. Poza główną lampą na suficie przydadzą się dodatkowe punkty świetlne na ścianach i nad blatem roboczym, co ułatwi przygotowywanie potraw.

Lampy to również eleganckie dodatki. Poza nimi sprawdzą się odpowiednie półki ścienne. Pamiętajmy, aby były to elementy nie tylko dekoracyjne, ale też dopasowane do potrzeb domowników. Nie ulega wątpliwości, że styl nowoczesny spełnia wymagania i odpowiada potrzebom wielu domownikom. To wnętrza funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Duża przestrzeń sprawia, że w takich wnętrzach czujemy się komfortowo.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl