Obchodzony niedawno Światowy Dzień Chorego był okazją do przekazania wsparcia dla potrzebujących go mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego. Podziękowano również tym, którzy opiekują się chorującymi.

 

W tym roku po raz 29. obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II, aby zwrócić uwagę świata na osoby chore i cierpiące.

- To odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot - oceniał Ojciec Święty.

Uroczystość, która miała miejsce kilka dni temu, była okazją, aby przekazać życzenia dla wszystkich pensjonariuszy pięciu Domów Pomocy Społecznej w Powiecie Inowrocławskim. Torty, czekolady i krówki otrzymali pensjonariusze i pracownicy placówek w Inowrocławiu, Ludzisku, Warzynie, Parchaniu i Tarnówku.

- Jako, że jestem osobą chorą, ten dzień jest dla mnie szczególnie drogi, utożsamiam się z Pensjonariuszami, łączę w cierpieniu. Wyrażam przekonanie, że wszyscy mieszkańcy DPS-ów w Powiecie Inowrocławskim i w każdym innym miejscu na świecie oprócz właściwej terapii oraz profesjonalnej opieki, otrzymują także każdego dnia zrozumienie, ciepło i życzliwość, gdyż bardzo tego potrzebują - przekazała starosta Wiesława Pawłowska, która spotkała się z tej okazji z kierownictwem Domów Pomocy Społecznej działających na terenie Powiatu Inowrocławskiego oraz z szefową Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Przy okazji starosta podziękowała za zapewnianie Pensjonariuszom godnych warunków życia i tworzenie rodzinnej atmosfery w Domach Pomocy Społecznej, tym którzy na co dzień zmagają się z cierpieniem i niepełnosprawnością.

Pięć DPS-ów w Powiecie Inowrocławskim świadczy usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne polegające na udzieleniu pomocy przy podstawowych czynnościach życiowych. Obecnie przebywa w nich łącznie 437 pensjonariuszy.

Wszyscy mają zapewnioną także specjalistyczną opiekę medyczną zarówno na terenie domu, jak i w zależności od potrzeb, w przychodniach specjalistycznych. Obecnie w ramach Narodowego Programu Szczepień mieszkańcy poddawani się szczepieniom przeciw COVID-19. Opiekę zapewnia im ponad 300 pracowników.

Dziesiątki tysięcy pacjentów przyjął w ubiegłym roku z kolei inowrocławski szpital. Tylko poradnie specjalistyczne odwiedziło ponad 80 tysięcy osób, w tym 8893 Poradnię Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Wad Postawy i Preluksacyjną, 8392 - Poradnię Okulistyczną, a 8279 Poradnię Neurologiczną.

Na leczeniu szpitalnym w inowrocławskiej lecznicy przebywało 20,5 tys. osób, z tego 4105 na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a 2670 na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Chemioterapii, 1494 na Oddziale Kardiologicznym i 1331 na ginekologii i położnictwie.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Informacyjnym Powiatu, Miast i Gmin 19 lutego 2021 r.