30 kwietnia 2021 r. uczniowie najstarszych klas liceów i techników kończą naukę. W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Inowrocławski, świadectwa ukończenia szkoły otrzymało 537 uczniów liceów ogólnokształcących, 423 uczniów techników oraz 58 słuchaczy liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

W związku z ograniczeniem stacjonarnej pracy szkół, nie mogły odbyć się tradycyjne uroczystości zakończenia zajęć, podczas których absolwenci otrzymywali świadectwa. W tym roku świadectwa i inne dokumenty abiturienci mogą odbierać indywidualnie lub w małych grupach, w sposób ustalony przez dyrektora szkoły i z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Przed większością abiturientów teraz kolejne ważne zadanie – egzamin maturalny, który rozpocznie się już 4 maja obowiązkowym egzaminem z języka polskiego. Do egzaminu maturalnego przystąpi 532 abiturientów liceów ogólnokształcących, 377 abiturientów techników oraz 36 abiturientów liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Deklarację przystąpienia do matury złożyło również 406 absolwentów z ubiegłych lat szkolnych. Wśród nich są nie tylko osoby, które nie zdały wcześniej matury, lecz również takie, które chcą podwyższyć wynik z danego przedmiotu lub przystępują do egzaminów z przedmiotów dodatkowych.

- Wszyscy w Powiecie Inowrocławskim trzymamy za Was kciuki. Życzymy Wam lekkiego pióra, dobrej pamięci i uśmiechu, bo przecież problemów i tak macie w tym pandemicznym roku dość. Jestem pewna, że sobie poradzicie. Powodzenia – powiedziała do tegorocznych maturzystów starosta Wiesława Pawłowska.

Z uwagi na sytuację epidemiczną, w tym roku zmianie uległy zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego. Część ustną z języka polskiego i obcego zdają tylko osoby, którym wynik z tej części egzaminu jest niezbędny w rekrutacji na wyższą uczelnię za granicą. Nie ma również obowiązku przystępowania do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w wymaganiach egzaminacyjnych, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r.

Wszystkie egzaminy będą odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów, przygotowanymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Egzamin maturalny potrwa do 21 maja.