Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna od 1 września przeniesiona zostanie na aleję Ratuszową 38. Gabinety oraz sale terapeutyczne ulokowane zostały na III oraz IV piętrze budynku Starostwa Powiatowego. Poczekalnia mieścić się będzie na IV piętrze tuż obok windy, naprzeciw sekretariatu.
Korzystanie z Poradni jest nieodpłatne. Poradnia przyjmuje dzieci i młodzież zgłoszone na wniosek rodziców, opiekunów bądź samych zainteresowanych.
- Praca w Poradni odbywać się będzie w nowo wyremontowanych i wyposażonych gabinetach. Placówka przygotowana zostaje także na nowe formy terapii indywidualnych i grupowych, w tym w nowej sali do terapii integracji sensorycznej – mówi dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Jarosław Jasiński.
- Przeniesienie siedziby poradni do centrum miasta podyktowane zostało m.in. zwiększeniem dostępności tej placówki dla mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego. Niezwykle ważne zadania jakie realizuje poradnia udzielając pomocy psychologiczno-pedagogicznej od najwcześniejszych lat dziecięcych powinna odbywać się w komfortowych warunkach, stąd poczynione nakłady w celu odpowiedniego przygotowania gabinetów. Doświadczona kadra psychologów i pedagogów naszej placówki korzystając z dostępnych narzędzi terapeutycznych z pewnością odpowie na zwiększające się potrzeby wsparcia dla najmłodszych mieszkańców naszego Powiatu i ich rodziców – przekonuje Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
Poza działalnością diagnostyczną określającą indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oferuje różnorodne cykliczne formy pomocy bezpośredniej.
Są to m.in. Szkoła dla dobrych rodziców i wychowawców – cykl zajęć adresowany do rodziców, pedagogów, wychowawców chcących podnieść swoje umiejętności wychowawcze; Trening Zastępowania Agresji ART – cykl zajęć treningowych dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych; Trening Umiejętności Społecznych – dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych; Terapia dla dzieci z ryzykiem dysleksji i dla dyslektyków; Warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców dzieci z ADHD; Terapie pedagogiczne; Indywidualne terapie psychologiczne; Terapie logopedyczne – dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym; Terapia SI – integracji sensorycznej – dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym; Warsztaty rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne dzieci i młodzieży; Realizacja programów zajęć reintegracyjnych po pandemii w szkołach, opracowanych przez pracowników PPP w Inowrocławiu - dzieci i młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodzice; Realizacja programów profilaktyki uzależnień – klasy V –VIII oraz młodzież szkół ponadpodstawowych;
Zajęcia realizowane będą w siedzibie poradni oraz w szkołach i placówkach z terenu Powiatu Inowrocławskiego.
Organem prowadzącym Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną jest Powiat Inowrocławski.