W ubiegłym tygodniu odbyła się XXXVI Sesja Rady Powiatu Inowrocławskiego. W obradach zdalnych wzięło udział 25 radnych.

 

Samorządowcy zajęli się najpierw programem naprawczym Szpitala Wielospecjalistycznego     im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu.

Informację w tej sprawie i program naprawczy przedstawiła zastępca dyrektora szpitala ds. Ekonomiczno-Finansowych Joanna Brzęk.

- Przedstawiony dziś program pozwoli uzyskać w 2022 r. konkretne środki w wysokości 1 mln 183 tys. zł, ale oczywiście nie może naprawić głównej straty wynikającej z zakresu świadczeń szpitala. Mam nadzieję, że będziemy mogli działać w sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej, a wspieranie służby zdrowia przez NFZ w następnych latach ulegnie poprawie – podkreśliła dyrektor Joanna Brzęk.

Podczas sesji naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Beata Kowalska zdała relację z realizacji zadań oświatowych powiatu w minionym roku szkolnym.

W dalszej części obrady zdominowały sprawy drogowe. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Inowrocławiu Maciej Wojtysiak poinformował o przygotowaniu do zimowego utrzymania dróg powiatowych.

Gotowość do prowadzenia takich robót zaplanowano na okres od 1 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r. Stanowisko dyżurnego zimowego utrzymania dróg zlokalizowane jest w siedzibie Zarządu przy ul. Poznańskiej 384c. (telefony 662 176 766 i 52 353 72 28).

Do zwalczania śliskości na drogach i chodnikach zgromadzono 200 ton soli oraz 105 ton piasku, a dostawcą solanki w ilości 3000 m3 będą Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A.

- Pracami zajmować ma się 15 jednostek sprzętowych. Łącznie do utrzymania mamy ponad 535 kilometrów dróg kategorii powiatowej. Blisko 133 kilometry to drogi w pierwszym standardzie zimowego utrzymania, w tym standardzie jest także ponad 28 kilometrów dróg powiatowych na obszarze Inowrocławia. Ponad 373 kilometry to drogi w drugim standardzie zimowego utrzymania – wyjaśnił Maciej Wojtysiak.

Ważnym punktem sesji była też realizacja projektów współfinansowanych ze środków europejskich. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawiła naczelnik Wydziału Rozwoju, Planowania Inwestycji i Inicjatyw Europejskich Joanna Kuchta.

Radni zdecydowali również o sprawach budżetowych, m. in. o wydłużeniu okresu realizacji projektu pn. „Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży” do 2023 r, z uwagi na niewyłonienie wykonawcy z powodu braku dostępnych środków własnych. Pierwotny okres realizacji projektu to lata 2021 - 2022.

Na zakończenie zajęto się również analizą oświadczeń majątkowych.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Informacyjnym Powiatu, Miast i Gmin 5 listopada 2021 r.