Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wskazuje, że każda ilość środków odurzających jest zabroniona. Kara jaka grozi za ich posiadanie jest uzależniona od zabezpieczonej przez policję ilości używek, ale nie tylko. Działania kruszwickich policjantów pokazują, że osoby, które myślą, że co tam jeden woreczek marihuany, mogą iść do więzienia na trzy lata. Gdy narkotyków jest znacznie więcej, kara wynosi nawet 10 lat odsiadki.

Tylko we wrześniu policjanci z komisariatu w Kruszwicy namierzyli i zatrzymali trzy osoby, które miały przy sobie zabronione środki. Nie było tłumaczenia, że to tylko jeden, czy dwa woreczki z marihuaną. Ich posiadacze  usłyszeli już zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a ilości jakie mieli przy sobie powodują, że grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Przekonali się o tym ostatnio mieszkańcy gminy Kruszwica w wieku: 18, 29 i 34 lata. Dzielnicowi, gdy tylko uzyskali informacje, że ci posiadają zabronione środki, namierzyli te osoby idące ulicą i podczas legitymowania znaleźli przy nich marihuanę. Cała trójka ma prowadzone postępowania karne i poniesie konsekwencje.

Od początku roku policjanci z kruszwickiego komisariatu stwierdzili łącznie 25 przestępstw narkotykowych, w które uwikłane są osoby pełnoletnie. Dodatkowo policjanci ustalili również 3 nieletnich, którzy posiadali używki. Nie ma tolerancji dla tych, którzy je posiadają, produkują czy rozprowadzają.

Policjanci również kierują apel do rodziców, by rozmawiali ze swoimi dziećmi o narkotykach, by ci z nimi nie eksperymentowali. To prędzej czy później kończy się źle.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu