Społeczna Kampania Informacyjna dotyczy zasad działania jeśli ktoś utraciłby dokumenty. Policjanci informują, by zrobić to jak najszybciej, bo przestępcy „nie śpią”.
Kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju zastrzega utracone dokumenty. W wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego. Jak to zrobić?
- Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu Dokumenty Zastrzeżone.
- Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości),
- Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
Powiadom Policję – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
Zawiadom najbliższy organu gminy lub placówki konsularnej i wyrób nowy dokument.
Pamiętaj, że jest coś takiego jak kradzież tożsamości. Kradzione dokumenty wykorzystywane są m.in. do wyłudzeń kredytów, kradzieży przedmiotów zakupionych z odroczonym terminem płatności lub pobranych z wypożyczalni oraz zawierania umów najmu w celu kradzieży wyposażenia.
Źródło: na podstawie informacji z Systemu Dokumenty Zastrzeżone
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu