W powiecie inowrocławskim jest 35 dzielnicowych. To policjanci, którzy mają przydzielone swoje rejony i realizują w nich określone zadania. Służą radą i pomocą. Wstąp do służby i zostań dzielnicowym.
Jesteś mieszkańcem powiatu, dobrze gdybyś wiedział kto jest Twoim dzielnicowym! Te informacje zawsze aktualne znajdziesz na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu: https://inowroclaw.policja.gov.pl/
Pięć pytań do Kierownika Rewiru II rejonu miejskiego i pozamiejskiego młodszego aspiranta Kamila Majerskiego. Rozmawia Oficer Prasowy aspirant sztabowy Izabella Drobniecka.
Pytanie: Czy powinniśmy znać swojego dzielnicowego?
Odpowiedź: Tak to ważne, by znać tego policjanta, który ma pod sobą określony rejon. Dobrze wiedzieć kto jest dzielnicowym, bo możemy niekiedy potrzebować jakiegoś wparcia, porady, czy pomocy, a dzielnicowy jest właśnie od tego. Ponadto warto angażować się w kwestie poprawy bezpieczeństwa, ponieważ dzięki temu każdemu będzie żyło się po prostu spokojniej.
Pytanie: Jakie zadania realizuje dzielnicowy?
Odpowiedź: Tych zadań jest bardzo wiele. Dzielnicowy prowadzi rozpoznanie przydzielonego mu rejonu. To pod względem osobowym, terenowym, różnych zjawisk oraz zdarzeń, które mają wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Ponadto dzielnicowy realizuje zadania z zakresu profilaktyki społecznej, uczestniczy w spotkaniach ze społeczeństwem, odwiedza szkoły, rozmawia z dziećmi i młodzieżą, edukuje. To także zadania związane ze ściganiem sprawców przestępstw i wykroczeń. Monitoruje osoby, które były karane, mają przepustki lub przerwy w odbywaniu kary, osoby uzależnione od alkoholu lub środków działających podobnie, również nieletnich zagrożonych demoralizacją i sprawców czynów karalnych.
Pytanie: Czyli swój rejon dzielnicowy powinien mieć „w paluszku?
Odpowiedź: Tak by można powiedzieć, ponieważ nie tylko mówimy o rozpoznaniu osobowym, ale i obiektów, infrastruktury, miejsc uważanych za zagrożone z jakiegoś powodu, miejsc grupowania się osób, które mogą łamać prawo, które piją alkohol „pod chmurką”.
Pytanie: Jak skontaktować się z dzielnicowym?
Odpowiedź: Możliwości jest kilka. Można zajrzeć na stronę internetową inowrocławskiej policji w zakładkę „Dzielnicowi”. Tam są dane dzielnicowych, ich rejony, wskazane miejscowości i ulice. Również znajdziemy tam numery telefonów stacjonarnych i komórkowych, bo każdy dzielnicowy ma „komórkę”. Są też podane adresy mailowe. Można również przyjść do Komendy Policji w Inowrocławiu i tam spotkać się z dzielnicowym. Warto również wiedzieć, że jest taka aplikacja „Moja Komenda”. Poprzez nią w łatwy sposób można ustalić swojego dzielnicowego i z nim się skontaktować.
Pytanie: Co warto jeszcze powiedzieć tym, którzy wstępują do służby w policji, a chcieliby zostać dzielnicowym?
Odpowiedź: Myślę, że to, aby mieli świadomość i potrzebę bycia oddanym ludziom, ich potrzebom i po prostu służyć radą i pomocą.
Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu zachęca do wstąpienia w policyjne szeregi. Może to akurat dla Ciebie, by zostać w tej służbie kimś wyjątkowym, zostać dzielnicowym. Szczegóły na temat rekrutacji pod linkiem:
https://kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/zostan-kims-wyjatkowym/75826,ZOSTAN-KIMS-WYJATKOWYM.html
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu