Prawdopodobnie nie ma dnia byśmy nie korzystali z dobrodziejstw techniki informatycznej. Niestety podczas „przebywania” w sieci możemy zostać podstępem oszukani. Dość częstą metodą jest oszustwo na tak zwanego „BLIKA”.

Pierwszym etapem jest kradzież tożsamości w Internecie. Oszust włamuje, a następnie przejmuje nasze konto w portalu społecznościowym. Następnie podszywając się pod daną osobę wysyła do wybranych osób z grona znajomych prośbę o kod „Blik”. Przy tym argumentuje realnymi powodami. Często, że jest to nagły brak gotówki, zablokowana karta bankomatowa bądź pilne opłacenie zakupów. Oczywiście argumentów, którymi może się posłużyć jest mnóstwo. W przypadku gdy damy się nabrać. Oszust otrzymuje od nas kod „Blik”, a następnie wypłaca pieniądze w bankomacie lub realizuję jakąś transakcje.

Innym dość częstym sposobem internetowych oszustów jest sprzedawanie towarów na portalach społecznościowych, którymi tak naprawdę nie dysponują. Do takich transakcji potrafią wykorzystać konto osoby, które wcześniej przejęli.

Podczas korzystania z Internetu zachowajmy czujność i rozsądek.

  • nie udostępniaj innym osobą swoich haseł do portali społecznościowych czy konta bankowego,    staraj się je zmieniać co jakiś czas,
  • nie wchodź w nieznane linki,
  • chroń swój telefon, a zwłaszcza PIN do bankowości elektronicznej,
  • przed przesłaniem kodu blik, skontaktuj się z tą osobą telefonicznie,
  • sprawdzaj treść oraz wartość podczas potwierdzania transakcji mobilnej.

st. sierż. Emil Gawroński

KPP Inowrocław