Tania a dobra wycinarka tlenowa – czy to możliwe?

Inwestycja w nowoczesne maszyny CNC zwykle wiąże się z dużymi wydatkami. Mogą dotyczyć również eksploatacji urządzenia. Ale wcale nie musi tak być. Wycinarka tlenowa to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które może zagwarantować osiągnięcie w pełni satysfakcjonujących rezultatów.

Na czym polega cięcie tlenem?

Cięcie tlenem, znane także jako cięcie gazowe, to wydajna metoda obróbki materiałów, która przede wszystkim sprawdza się przy cięciu stali niskowęglowej. Maszyny do cięcia tlenem muszą w pierwszej kolejności podgrzać element do temperatury zapłonu.

W tym celu wykorzystuje się np. propan, gaz ziemny czy acetylen, które pozwalają na szybkie osiągnięcie wysokiej temperatury. Następnie wprowadzany jest tlen pod wysokim ciśnieniem. W wyniku gwałtownego utlenienia w szczelinie powstaje żużel, który jest wydmuchiwany strumieniem gazu.

Wycinarka tlenowa: czy tanie może oznaczać dobre?

Ta technologia należy do jednej z najstarszych metod obróbki materiałów, ale nadal cieszy się dużą popularnością. Bez wątpienia jednym z kluczowych czynników jest przy tym cena.

Wypalarka tlenowa jest tańsza np. od wycinarki plazmowej, nie wspominając nawet o takich rozwiązaniach jak wycinarki wodne czy laserowe. Samo cięcie tlenem również będzie po prostu tańsze od wielu alternatyw. Oszczędności mogą być więc naprawdę spore, zwłaszcza kiedy mówimy o produkcji seryjnej.

Ale rachunek ekonomiczny to nie wszystko. Wysoką jakość cięcia, bezpieczeństwo i efektywność będzie w stanie zapewnić nowoczesna wycinarka tlenowa Eckert.

Urządzenia korzystają z zaawansowanych sterowników i pozwalają na integrację z oprogramowaniem do zarządzania produkcją. Maszyny do cięcia tlenem mogą więc być elementem bardzo wydajnych, zautomatyzowanych procesów produkcji.

Jakie są wady i zalety wypalarek tlenowych?

W wielu przypadkach okaże się, że wycinarka tlenowa będzie po prostu najlepszym rozwiązaniem z perspektywy Twojego zakładu. Jakie są jej zalety?

  • Ekonomiczność: to jedna z najbardziej efektywnych kosztowo metod cięcia. W wielu gałęziach przemysłu jest więc po prostu najbardziej opłacalna.
  • Skuteczność w cięciu grubych materiałów: idealnie nadaje się do przecinania grubych arkuszy blachy czy prętów. Bardziej zaawansowane technologie nie zawsze będą równie efektywne.
  • Sprawdzona technologia: stosunkowo prosty mechanizm cięcia sprawia, że technologia ta wyróżnia się dużą niezawodnością.

Oczywiście ta metoda ma też pewne ograniczenia, by wybrać dokładnie taką maszynę, jakiej potrzebujesz w firmie:

  • Szeroka strefa wpływu ciepła: cięcie tlenem może być niemożliwe w przypadku cieńszych materiałów, gdzie wymagana jest wysoka precyzja i istnieje duże ryzyko zniszczenia elementu.
  • Czasochłonność: proces cięcia tlenem jest wolniejszy w porównaniu z innymi technologiami. Pod tym względem znakomitą alternatywą jest cięcie plazmą.
  • Zanieczyszczenia: maszyny do cięcia tlenem emitują spore ilości zanieczyszczeń. Warto wyposażyć się więc w zaawansowane stoły odciągowe i systemy oczyszczania powietrza.

Hybrydy tlenowo-plazmowe, czyli więcej możliwości

Hybrydowe systemy cięcia tlenowo-plazmowego łączą zalety obu metod w ramach jednego urządzenia. Ta innowacyjna koncepcja oferuje znacznie szerszy zakres możliwości, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla firm poszukujących wszechstronności i efektywności w procesach produkcyjnych.

Możesz równocześnie korzystać zarówno z bardzo ekonomicznego cięcia tlenowego (które radzi sobie także z elementami większej grubości), jak i szybkiego i precyzyjnego cięcia plazmowego znakomicie sprawdzającego się w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny.