Uczniowie z Inowrocławia debatowali o Konstytucji 3 Maja
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu było miejscem, gdzie młodzież mogła się zmierzyć z tematyką historyczną. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny wzięli udział w debacie poświęconej Konstytucji 3 maja, która to wydarzenie zgromadziło także znaczące postaci z życia publicznego.
  1. Debata odbyła się w kontekście nadchodzącej rocznicy Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku.
  2. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie dwóch renomowanych placówek edukacyjnych.
  3. Znaczący goście, w tym Elżbieta Piniewska oraz Wojciech Piniewski, wzięli udział w debacie.
  4. Obie szkoły wykazały się równym poziomem wiedzy, kończąc debatę remisem.

W świetle zbliżającej się rocznicy pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, debata w II LO im. Marii Konopnickiej stała się areną wymiany poglądów i refleksji nad znaczeniem tego historycznego dokumentu. W rozmowach uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale również lokalni działacze, co podkreślało wagę wydarzenia.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wiesława Pawłowska, Starosta Inowrocławski, oraz Wojciech Piniewski, pełniący funkcję Prezydenta Miasta Inowrocławia. Ich obecność nie tylko podniosła rangę wydarzenia, ale także przyczyniła się do głębszej dyskusji na temat wartości konstytucyjnych i ich aktualności w dzisiejszych czasach.

Remis, który padł między drużynami uczniowskimi, pokazał, że obie szkoły przygotowały swoich uczestników na bardzo wysokim poziomie. Równowaga punktów świadczy o wyrównanym i zażartym pojedynku intelektualnym, który z pewnością pozostawił uczestników z większym bagażem wiedzy i refleksji na temat naszej narodowej spuścizny prawnej.

Debaty takie jak ta w II LO im. Marii Konopnickiej są nie tylko okazją do przypomnienia sobie o ważnych momentach w historii Polski, ale również sposobem na rozwijanie umiejętności analitycznych i retorycznych młodzieży. Przekonanie się, jak żywa może być historia w młodych umysłach, daje nadzieję na przyszłość, w której młodzi obywatele będą świadomie uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym kraju.


Opierając się na: UM Inowrocław