KCK Inowrocław: Malarstwo Elżbiety Makuły-Hajdun w Galerii Miejskiej

2 min czytania
KCK Inowrocław:                   Malarstwo Elżbiety Makuły-Hajdun w Galerii Miejskiej

Obrazy prostych znaków, zarejestrowane w grze świateł i cieni, od 15 marca 2019 roku zdobią ściany Galerii Miejskiej na piętrze teatru. Ich autorka, absolwentka PWSSP w Gdańsku, Elżbieta Makuła-Hajdun zaprosiła inowrocławian i ich gości do świata będącego dialogiem niuansów i subtelności, malarską próbą ujarzmiania rzeczywistości, która przebija się przez kurtynę abstrakcyjności.

Na ekspozycję prezentowaną w Inowrocławiu składają się prace powstałe na przestrzeni ostatnich 4 lat, posiadające pewnego rodzaju uniwersalizm, pozwalający zarówno wyrobionym, jak i początkującym odbiorcom sztuki na odrzucenie realności obiektywnego spojrzenia. Artystka zaprezentowała doskonałe przemyślane pod kątem kompozycji dzieła, pełne perfekcyjnej harmonii i mistrzowskich ujęć, pokazując, że wie, czego na obrazie nie malować i przy pomocy jakich środków budować nastrój. W swoistego rodzaju teatrze artystycznym rozgrywano tyle spotkań dziennie, ile podejmowano prób deszyfrowania otaczającego świata za pomocą emocji.
Pod maską zbudowaną z pociągnięć pędzla, jego przecięć i nierzadko misternych, powtarzanych z tą samą regularnością nałożeń farby, gdzieś pomiędzy cienką warstwą świata rozciągniętego między tłem i werniksem, znajduje się artystyczna retoryka malarskiej wypowiedzi, drugie dno pozornych oczywistości.

Od kilku lat dążę do horyzontu. Jak wiadomo trudno za ten horyzont zajrzeć, ale ciągle idę w tę stronę i odnoszę się do tego, co widzę wokół siebie” mówiła artystka.

Wystawę można oglądać do 5 kwietnia br. od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00 i w sobotę w godz. 10.00-16.00. Wstęp jest wolny.

ELŻBIETA MAKUŁA-HAJDUN urodziła się w Warszawie. Studiowała malarstwo w pracowni profesora Hugona Laseckiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, a rysunek u profesora Stanisława Wójcika. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, wykorzystując różne techniki. Posługuje się zarówno olejem, jak i suchą pastelą, tuszem, akrylem. Tworzy również kolaże. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych, brała także udział w wystawach zbiorowych, m.in. w cyklu W drodze”. Kilkukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Biennale Qadro” w Łodzi i Biennale Malarstwa i Tkaniny w Gdyni. Od 2005 roku bierze udział w plenerach malarskich (dwa, trzy razy w roku) oraz wystawach poplenerowych. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach Radia Gdańsk”, banku Sparkasse w Reklinghausen (Niemcy) oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, Anglii, USA, Tahiti. Elżbieta Makuła-Hajdun jest pomysłodawczynią PRACOWNI SZEROKO OTWARTEJ w Gdańsku, w której od czerwca 2015 r. do grudnia 2016 r. z kilkoma zaprzyjaźnionymi twórcami gdańskimi tworzyła przestrzeń do wspólnej pracy, spotkań i wystaw, otwartą także dla mieszkańców miasta oraz turystów.

Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu,

kck.inowroclaw.pl/index.php/2-art/1321-malarstwo-elzbiety-makuly-hajdun-w-galerii-miejskiej.html

Autor: krystian