Powiat Inowrocław: Szlakiem nieistniejących pomników
W sobotę grupa wiernych miłośników spacerów w przeszłość ponownie wyruszyła na szlak. Tym razem drogowskazami były miejsca po nieistniejących inowrocławskich pomnikach.
Wstępem do wyprawy było zwiedzenie wystawy Od Wilhelma do Jana Kasprowicza. Historie inowrocławskich pomników (część 1)”, która stanowi mini przewodnik po monumentach w dawnym Inowrocławiu (wystawa przygotowana przez Muzeum im. Jana Kasprowicza we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu oraz kolekcjonerami: Rafałem Szydłowskim, Ryszardem Pietrzakiem i Romualdem Szymańskim w ramach kujawsko-pomorskiego muzealnego szlaku kulturowego Miasto-Ludzie-Wolność).
Uczestnicy spaceru z muzeum udali się pod pomnik Jana Kasprowicza, gdzie dokonali konfrontacji współczesnej rzeźby Poety z dziełem Edwarda Haupta z 1930 r. Z zaskoczeniem stwierdzono, że oba pomniki dosyć wyraźnie się różnią.
Dalej na trasie wycieczki były miejsca po pomniku fontannie cesarza Fryderyka, na cokole którego gościła tablica Józefa Piłsudskiego, Madonnie Piotra Trieblera, tablicy Levy’ego i pierwszym pomniku Jana Kasprowicza.
Na placu imienia Poety, po raz kolejny spojrzano na archiwalne zdjęcia i mapy co wywołało kolejne zaskoczenie. Schody wiodące do pomnika Jana Kasprowicza nadal tu są! I nie tylko one, zbawczym cieniem miłośników przeszłości otoczyły dęby, szumiące w tym miejscu od czasów pomników Wilhelma i Kasprowicza. W wycieczce uczestniczyli Bogdan Wojtkowiak i Romuald Szymański, którzy swoimi rzeczowymi i barwnymi komentarzami uatrakcyjniali wywód przewodnika. Po wakacjach z muzeum ponownie ruszamy na szlak.
Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,
inowroclaw.powiat.pl/
inowroclaw.powiat.pl/contents/content/10/6440
Autor: krystian