Rada zatwierdziła program naprawczy Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu. Punkt porządku obrad dotyczący lecznicy ponownie wywołał ożywioną dyskusję, ale ostatecznie nikt nie zagłosował przeciw.
Sesja rozpoczęła się nietypowo, bo wiceprzewodniczący Radny Powiatu Ryszard Jagodziński – członek i założyciel Fundacji Kalwaria Pakoska wręczył podziękowanie za pomoc dla fundacji Joannie Kuchcie naczelnikowi Wydziału Rozwoju, Planowania Inwestycji i Inicjatyw Europejskich. Radny zaprosił również wszystkich do udziału w tradycyjnej zbiórce pieniędzy na renowację Kalwarii Pakoskiej. Kwesta odbędzie się w Pakości 1 listopada.
Następnie radni m.in. po przyjęciu porządku dzisiejszych obrad i protokołu obrad XI sesji, rozpatrzyli i podjęli szereg uchwał.
Rada zatwierdziła program naprawczy Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu. Punkt porządku obrad dotyczący lecznicy ponownie wywołał ożywioną dyskusję.
- Sytuacja szpitali powiatowych w Polsce, wcześniej dramatyczna, teraz wydaje się nierozwiązywalna. W programie naprawczym skupiliśmy się jednak na pięciu obszarach, które pozwolą wygenerować około 1 mln zł dodatkowego dochodu – mówił dyrektor szpitala Eligiusz Patalas.
Radni opozycji Marek Kościński, Mieczysław Szczygieł i Gustaw Nowicki dopytywali m.in. o koszty przyjmowania osób nietrzeźwych przywożonych przez patrole policyjne i o szczegóły programu naprawczego.
Radny Henryk Procek zwrócił z kolei uwagę na fakt, że przerażające jest to jak szybko zadłużają się szpitale w Polsce, a inowrocławska lecznica jest jedną z kilkudziesięciu placówek w podobnej sytuacji.
Rajcy pochylili się też nad sprawą przygotowania do zimowego utrzymania dróg powiatowych. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Maciej Wojtysiak poinformował, że służby są przygotowane do sezonu zimowego, a gotowość do prowadzenia robót ustalono na okres od 1 listopada do 31 marca 2020 r.
W dalszej części obrad radni zajęli się sprawami związanymi z oświatą. Otrzymali szczegółowe informacje o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu Inowrocławskiego za rok szkolny 2018/2019. W minionym roku szkolnym powiat był organem prowadzącym dla dwunastu szkół ponadgimnazjalnych oraz placówki oświatowo-wychowawczej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego i młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Ta część sesji też ożywiła radnych. Spraw oświatowych dotyczył też projekt uchwały w sprawie regulaminu określającego wysokość dodatków do wynagrodzenia nauczycieli.
Przeszła również uchwała zwalniająca od uiszczenia opłaty za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego mieszkańców ulicy Roosevelta, która zmieni nazwę na aleję Ratuszową.
W końcowej części sesji zajmowano się sprawami budżetowymi i statutowymi. Dokonano też analizy oświadczeń majątkowych radnych powiatowych. Okazało się, że wszyscy złożyli je w ustawowym terminie ale niektórzy nie uniknęli w oświadczeniach drobnych, formalnych błędów.
W trakcie sesji na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu wpłynęły też interpelacje, wnioski i zapytania, na które radni otrzymają odpowiedzi na piśmie.