Boliwia jedno z państw Ameryki Południowej zwane również dachem kontynentu. Położone wzdłuż majestatycznych dziewiczych Andów na zachodzie aż po solne pustynie na wschodzie. Kusi różnorodnością krajobrazu i bogactwem folkloru. Stając się pociągającym miejscem wycieczek, dla osób lubiących aktywny wypoczynek i niezapomniane widoki zapierające dech w piersiach.

Boliwia to niesamowity kraj, który sprawia, że myślimy o nim jak o połączeniu kilku kontynentów skupionych w jednej małej pigułce. Znane z pięknych gór i solnisk, a także z posiadania dwóch stolic Sucre i nieoficjalnej La Paz. Jedno z najbiedniejszych państw Ameryki Łacińskiej jednocześnie opływające w dostatek bogactw kultury oraz niepowtarzalnych miejsc.

Sucre

Konstytucyjna i oficjalna stolica Boliwii. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO położone u stóp And na wysokości 2790 m n.p.m. Słynąca wąskich uliczek i zachowawczej architektury, niewielkich białych domków z pięknymi pomarańczowymi dachówkami, nad którymi górują liczne obiekty sakralne. Między innymi kościół św. Filipa Neri katedra położona na malowniczym placu starego miasta. Niesamowity widok na panoramę Sucre rozciąga się ze wzgórza Recoleta, które otaczają inne ciekawe miejsca jak muzeum, świątynia  i klasztor Santa Ana.

La Paz

Miasto położone w głębi kanionu i uważana za drugą nieoficjalną stolicę Boliwii za sprawą znajdującej się w niej siedzibie rządu. Położone na wysokości 3782 m n.p.m. Gospodarczy i kulturalny ośrodek kraju z rozbudowaną nowoczesną infrastrukturą połączoną z niepowtarzalnymi kolonialnymi zabytkami. Będąc tu, warto przespacerować się po brukowanej ulicy Cella Jaen znajdującej się w najlepiej zachowanym fragmencie miasta jeszcze z czasów kolonialnych, a także zwiedzić bazylikę Świętego Franciszka z XVIII wieku. Miasto to słynie również z el Mercado de las Brujas, czyli targu czarownic. Jest  to niesamowite miejsce, w którym wystawiają się okoliczni zielarze i osoby praktykujące magię ze swoimi eliksirami, afrodyzjakami i talizmanami.

Czy Boliwia warta jest zobaczenia? Z całą pewnością!

Jezioro Titicaca i jej wyspy

Boliwia atrakcje turystyczne wyciąga niczym asy z rękawa, jednym z nich jest jezioro Titicaca turystyczna perła Boliwii. Najwyżej położone jezioro świata, na wysokości 3812 m n.p.m., na którym odbywa się żegluga śródlądowa. Znajdujące się pomiędzy szczytami górujących nad nim And. Leży na terytorium dwóch państw Boliwii i Peru. W części boliwijskiej znajdują się pozostałości prekolumbijskich budowli w tym Tiahuanaco. Wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samo jezioro jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. W szczególny zachwyt wprawia przede wszystkim wschód słońca nad tym pięknym jeziorem oraz położone na niej niewielkie wyspy zamieszkiwane przez Indian Uro. Wśród nich Isla de la Luna gdzie znajdują się ruiny dawnego klasztoru kapłanek słońca czy Isla del Sol uznawane za święte inkaskie miejsce narodzin samego słońca.

Salar de Uyuni

Największa słona pustynia świata obejmująca swoją powierzchnię 10 582 km2. Jest jednocześnie jednym z najbardziej płaskich obszarów na świecie oraz najbardziej znanych miejsc w całej Boliwii, chętnie odwiedzane przez turystów za sprawą swojego niepowtarzalnego wyglądu. Położona na płaskowyżu Altiplano na wysokości 3500 m n.p.m. Mimo nieprzyjaznych warunków jest zamieszkana przez ludność Keczua. Jest niesamowitym naturalnym cudem, które podczas pory deszczowej pokrywa się niewielką warstwą wody i przypomina taflę lodu. 

Park Narodowy Boliwii - Eduardo Avaroa

Boliwia atrakcje ukazuje niemal na każdym kroku, jednym z nich jest park Eduardo Avaroa. Jeden z siedmiu narodowych parków Boliwii jednak wyróżniający się znacząco na ich tle. Położony na wysokości 4200 m n.p.m. u podnóża And w niedalekim otoczeniu Chilijskiej pustyni Atacama. Znajdują się tu bajeczne wielobarwne laguny zasilane w wody z pobliskich lodowców. Znajduje się tu szereg wielobarwnych lagun między innymi Laguna Blanca czy Salada. Ich kolory różnią się między sobą i zależne są od składu mineralnego, dając niesamowity efekt białych, ciemnozielonych, miedzianych czy czerwonych tafli wody. Najbardziej znaną jednak jest Laguna Colorado. To w tym miejscu właśnie znajduje się kolonia, uznanych w ubiegłym wieku za wymarłe, flamingów krótkodziobych. A nad wszystkim góruje w pastelowych odcieniach ziemi wulkan Licancabur. 

Droga Yungas 

Jest jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg świata. Znajdująca się w swym kulminacyjnym momencie na wysokości 4650 m n.p.m., licząc niecałe 70 km. Zaczyna się w La Paz i prowadzi do miasteczka Coroico i dalej do lasów Amazonii. Wąska i kręta, której poboczem jest jedynie przepaść. Jest to miejsce, które swą nazwę zawdzięcza niechlubnej liczbie poszkodowanych, nawet do 300 osób rocznie. Dzieje się tak nie tylko za sprawą upadku z wysokości, ale też na skutek częstych osuwisk ziemi. Nadal jednak przyciąga wielu turystów. Dzieje się to głównie za sprawą jej niesamowitego położenia. Na każdym odcinku drogi widzimy wijące się zbocza a poniżej głębię kanionu. Jest to gratka dla miłośników kolarstwa górskiego. Zła sława i majestatyczne widoki są jednocześnie najlepszą reklamą tego miejsca również wśród miłośników wypraw motocyklowych.