Pandemia, która zapanowała na całym świecie, pociągnęła też za sobą wielkie zmiany w Powiecie Inowrocławskim. Po raz kolejny ten trudny okres udowodnił, jak mieszkańcy Kujaw potrafią się w obliczu kryzysu zjednoczyć i wspierać.  

 

Od wielu lat ulice kujawskich miast nie były tak opustoszałe, jak w ostatnich dniach. Tym razem był to jednak dobry znak. Większość z nas dostosowała się do zaleceń, a hasło „Zostań w domu” było najpopularniejszym w internetowych dyskusjach.

- Dzieci i młodzież nie opuszczają domów. Mogą się uczyć, czytać lektury, grać w gry komputerowe, choć to też nienajlepsze, ale możemy dać im trochę więcej swobody. W tej sytuacji dla nas wszystkich najważniejsze są zasady higieny. Chcę zapewnić naszych mieszkańców, że Powiatowy System Zarządzania Kryzysowego pracuje bez odpoczynku. Wszystkie służby współpracują ze sobą. Zgłaszamy akty wandalizmu, tworzenia się nieformalnych grup włóczących się i zagrażających naszemu bezpieczeństwu – informowała kilka dni temu szefowa Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego starosta Wiesława Pawłowska.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu we wszystkich budynkach starostwa zainstalowano podajniki z płynem dezynfekującym. Później jednak, w trosce o bezpieczeństwo ludzi, należało podjąć dodatkowe kroki. Do odwołania wprowadzony został obieg przyjmowania dokumentów z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu.

Wszelkie sprawy prosimy załatwiać telefonicznie, przez internet lub korespondencją tradycyjną. W koniecznych przypadkach, wymagających obecności interesanta, dokumenty przyjmowane są w Biurze Podawczym usytuowanym na parterze budynku przy al. Ratuszowej 38, tel. 52-3592-100, które czynne jest w godzinach 9.00-14.00.

Ograniczenie w kontakcie z petentami wprowadził także Powiatowy Urząd Pracy, który proponuje kontakt telefoniczny lub mailowy. Do odwołania nieczynne są inowrocławskie muzeum i Młodzieżowy Dom Kultury oraz wszystkie szkoły średnie.

Ze środków Powiatu Inowrocławskiego dokonywane są zakupy do tworzonej „strefy kwarantanny”. Kupiono kilkadziesiąt prześcieradeł, kompletów pościeli, ręczniki, środki higieny, odkurzacze, termometry i wiele innych środków potrzebnych do codziennego życia.

Powiat Inowrocławski na stronie oraz profilu facebookowym podaje na bieżąco informacje na temat sytuacji w regionie oraz przypomina o podstawowych zasadach, dzięki stosowaniu których unikniemy zarażenia.

Najważniejsze zasady, to jak najczęściej myć dłonie, najlepiej zostawać w domu, a jeśli to niemożliwe, unikać ludzkich skupisk.

W związku z zamknięciem szkół, uczniowie z Powiatu Inowrocławskiego mogą brać udział w zajęcia internetowych. Pierwszego dnia w lekcjach Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły wzięło udział 8600 osób.

- Kochani, nie nudzimy się, tylko wykorzystujemy wolny czas na naukę – apelują nauczyciele „Budowlanki”.

Niezwykle krzepiące jest również to, co dzieje się na Kujawach pomiędzy sąsiadami. Po raz kolejny ten trudny okres udowodnił, jak w obliczu kryzysu potrafimy się jednoczyć i wspierać. W wielu miejscowościach tworzą się nieformalne grupy pomocowe.

- Jestem z Wami! Dbajcie o swoich starszych i chorych członków rodziny, zachowując ostrożność i miłość. Razem damy radę. Jak zawsze! – puentuje starosta Wiesława Pawłowska.

Urzędowe informacje

Wszelkie operacje finansowe należy dokonywać za pomocą wpłat na konta:

- wieczyste użytkowanie, przekształcenie wieczystego użytkowania, karty parkingowe:

88 8149 0000 0022 6022 2000 0007

- opłaty geodezyjne: 75 8149 0000 2001 0022 6022 0050

- opłaty komunikacyjne: 29 8149 0000 0022 6022 2000 0002

W Wydziale Komunikacji i Transportu osobiście będzie można:

- złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy oraz odbiór prawa jazdy

- zarejestrować pojazd sprowadzony z zagranicy

- odebrać dowód rejestracyjny, wtórnika tablicy rejestracyjnej i nalepkę kontrolną na szybę.

Pozostałe sprawy należy załatwiać poprzez składanie zakopertowanych wniosków z dołączonym nr. tel. kontaktowego w „skrzynce podawczej” przed wejściem do wydziału przy ul. Mątewskiej 17