Powiat Inowrocław: Zdalne nauczanie do 24 maja!

3 min czytania

Do 24 maja br.przedłużone zostało zdalne nauczanie. Jak ono wygląda w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Inowrocławski? Okazuje się, że do takiej formy prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczychzdążyli przyzwyczaić się już uczniowie i nauczyciele, choć jedni i drudzy wskazują, że brakuje im bezpośredniego kontaktu.

Od 25 marca nauczyciele w szkołach powiatowych prowadzą z uczniami lekcje zdalne wykorzystując różne formy i metody pracy zdalnej. Najczęściej wykorzystywane są: platforma Edupolis, e-dziennik, e-mail, e-podręczniki, szkoła w chmurze, ninateka - materiały audiowizualne, cyfrowa biblioteka, wolne lektury, messenger, skype, teams, facebook, WhatsApp oraz inne portale społecznościowe. Większość wymienionych sposobów kontaktowania się z uczniami wymaga posiadania łącza internetowego. - Dla dwóch uczniów szkoły, którzy nie mają takiej możliwości nauczyciele wykorzystują kontakt telefoniczny, a materiały do pracy uczniów pozostawiane są przez nauczycieli w portierni szkoły informuje dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego Krzysztof Nowicki.

Nauczaniem zdalnym są objęci wszyscy uczniowie szkoły, w tym również uczniowie realizujący program nauczania indywidualnego ze względu na stan zdrowia.

Metoda zdalnego nauczania wymaga od nauczyciela nie tylko kreatywności, pomysłowości, ale również pochłania bardzo dużo czasu. Nauczyciele przygotowując lekcje zdalne kierują się zaleceniami MEN, konsultacjami z wychowawcą danej klasy, tworzą bazę materiałów przydatnych w pracy zdalnej, tworzą przestrzeń w sieci, w której umieszczane są nagrania audio, filmy, linki czy odnośniki do stron internetowych.

- Przygotowanie każdej lekcji w innej niż tradycyjna formule wymaga przemyślenia, odszukania odpowiednich materiałów, przygotowania odpowiednich komentarzy. Bardzo czasochłonne jest również sprawdzanie prac, które uczniowie przesyłają w różnym czasie, tłumacząc awarią komputera, brakiem dostępu do Internetu, pomyłką w adresie mailowym. Przesyłają w różnych formatach,a nauczyciel musi dysponować odpowiednim oprogramowaniem. Problemem jest również brak odpowiedzi na pytanie jak długo to nauczanie będzie jeszcze kontynuowane, ponieważ trudno zaplanować jest sprawdzanie wiedzy ucznia, na razie opiera się ono na założeniu, że jest to forma przejściowa, ocenianiu podlega własna praca ucznia, pytanie też na ile samodzielna mówi nauczyciel geografii i pedagog szkolny w III LO Dariusz Piękosz.

Uczniowie przyzwyczaili się do metody zdalnego nauczania, nie sygnalizują istotnych problemów z przyswajaniem wiedzy. Występowały jedynie pojedyncze problemy z dostępem do odpowiedniego sprzętu.

-W szkole wprowadzono specjalny program udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej zapewniający stały kontakt z pedagogiem szkolnym i wychowawcami. Wszelkie niezbędne informacje dla uczniów i rodziców przekazywane są na bieżąco przez e-dziennik, pocztę elektroniczną oraz telefonicznie. Nauczanie zdalne w tej trudnej sytuacji jest nowym doświadczeniem oraz wyzwaniem dla nauczycieli, uczniów i rodziców, ale tak naprawdę brakuje bezpośredniego kontaktu z uczniami - informuje Dyrektor Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy Halina Stajszczak.

Trwa także w dalszym ciągu nabór do szkół ponadpodstawowych. Szkoły z terenu Powiatu Inowrocławskiego prowadzą działalność promocyjną na swoich stronach internetowych i na facebooku. Niebawem ruszy rekrutacja.

Zachęcamy uczniów ostatnich klas szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą naszych szkół ponadpodstawowych, która prezentujemy w specjalnie dla Was stworzonej gazetce edukacyjnej. Znajdziecie ją na stronie internetowej Powiatu Inowrocławskiego zachęca Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.

Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,

inowroclaw.powiat.pl/

inowroclaw.powiat.pl/contents/content/10/7398

Autor: krystian