Powiat Inowrocław: Zaczytajmy się w Kotanie
W Zespole Szkół im. Marka Kotańskiego od marca powstała niezwykła akcja dla niepełnosprawnych dzieciaków. W ramach tej akcji na facebookowej stronie szkoły codziennie pojawiają się bajki czytane przez osoby z różnych środowisk specjalnie dla uczniów Kotana.
Dzisiaj pojawiła się już setna bajka. Początkowo w akcji brały osoby związane ze szkołą starosta Wiesława Pawłowska, starsza wizytator Kuratorium Oświaty Monika Laskowska, przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego Elżbieta Piniewska, dyrekcja, rodzice, nauczyciele i ich dzieci.
Bardzo szybko udało się zachęcić do udziału w czytaniu bajek kolejne osoby biznesmenów z grupy BNI (którzy już wcześniej przyłączyli się do innej szkolnej akcji Edukacją do Biznesu), pracowników służb mundurowych, nauczycieli z innych szkół, lokalnych artystów, a także aktorów znanych z produkcji wielkoekranowych oraz z Och teatru” i Teatru Polonia” (m.in. Artur Barciś, Mateusz Damięcki, Katarzyna Żak, Marta Wągorcka, Michał Zieliński, Elżbieta Jarosik, Paweł Ciołkosz, Joanna Kuberska, Anna Jarosik-Tomala, Michał Tomala, Bogusław Kudłek, Milena Soszyńska-Dziuba, Karol Dziuba ), a także osoby związane ze sportem (dziennikarze sportowi Piotr Karpiński i Andrzej Twarowski, sportowcy siatkarka Weronika Fojucik, mistrzyni świata w nornic walking Elżbieta Wojciechowska) oraz muzyków (m.in. Norbi, Tomasz Organek, Robert Motyka).
- Dzięki akcji nasze małe i większe dzieciaki czują się wyróżnione. To takie niezwykłe, że ludzie, którzy mieszkają daleko, robią na co dzień niezwykłe rzeczy, nagle pochylili się nad naszymi niepełnosprawnymi uczniami i szepnęli im na ucho Jesteś ważny, jesteś niezwykły, przystanę w biegu i przeczytam Ci bajkę mówi dyrektor Piotr Kendzierski.
- Początkowo zastanawialiśmy się czy uda nam się nagrać 50 bajek, dzisiaj mamy 100 i kolejne już czekają na umieszczenie ich na stronie. Wkroczyliśmy nawet w międzynarodowy etap akcji od kilku dni pojawiają się bajki w innych językach (tłumaczone napisami) lub nagrane po Polsku przez obcokrajowców. Jest to możliwe dzięki kontaktom nawiązanym przez projekty e-learningowe, w których uczestniczy nasza szkoła ocenia Krzysztof Maszudzinski, nauczyciel Zespołu Szkół.
W ramach akcji zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. - Mi najbardziej w pamięć zapadł film pana Grzegorza z południa Polski. Skontaktował się z nami w dniu narodzin swojej córeczki Oli. Chciał zrobić coś niezwykłego, aby uczcić ten niezwykły dla jego rodziny dzień. Postanowił podzielić się dobrem i nagrał bajkę dla naszych dzieciaków. Na tym nie zakończył się jego udział w akcji. Za jego przykładem postanowili swoją cegiełkę do czytania dołożyć artyści z Nowego Teatru z Nowego Sącza i specjalnie dla nas napisali scenariusz bajki, a teraz trwają prace nad jej nagraniem. Ludzie oddaleni od nas o 500 km angażują się dla naszych dzieciaków to niezwykłe wspomina Magdalena Szczupakowska, psycholog w szkole.
- Cała akcja mogła odnieść taki sukces tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu nauczycieli Zespołu, wszyscy uruchomili swoje kontakty i promowali akcję. Nasi nauczyciele to osoby, które nie lubią siedzieć w miejscu, ciągle chcą działać, tworzyć. Izolacja w domach to dla nich trudna próba podczas, której musieli trochę zwolnić, ale szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości i stworzyli nowe pole do działania ocenia wicedyrektor zespołu Danuta Szczepaniak.
Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,
inowroclaw.powiat.pl/
inowroclaw.powiat.pl/contents/content/10/7505
Autor: krystian