Jak zmienił się Inowrocław i okolice na przestrzeni prawie 100 lat? Jak zmieniło się postrzeganie miasta przez artystów? Czy wciąż aktualne są te same tematy?

Na te pytania próbuje odpowiedzieć wystawa zorganizowana przez inowrocławski Dom Artysty i Muzeum im. Jana Kasprowicza, gdzie prezentowane są prace.

Wernisaż podzielony był na dwie części. Oficjalne otwarcie odbyło się w Domu Artysty przy
ul. Solankowej. Wydarzenie uświetnił „koncert skrzypiec z okna” w wykonaniu Jadwigi i Urszuli Simińskich.

Następnie nastąpiło przejście do Muzeum im. Jana Kasprowicza. Wyjątkową oprawę zapewnił trębacz, Marek Pieczonka, który zagrał z okna hejnał Inowrocławia, a krótki koncert wokalno-gitarowy dali Izabela Kalita i Marek Wójciński.

Bohaterem wystawy jest Inowrocław, ukazany na przełomie prawie 100 lat. Prace mistrzów:
Stanisława Łuczaka, Henryka Czamana, Franciszka Cholewczyńskiego, Mariana Kokoszyńskiego czy Leonarda Pyszkowskiego zestawione są z twórczością naszych współczesnych twórców.

Wśród prac można podziwiać m.in. obraz „Targowisko” Stanisława Łuczaka (na zdjęciu). To największa praca prezentowana na wystawie, zakupiona w 1983 r. przez muzeum od rodziny artysty. Ukazuje widok na stare inowrocławskie targowisko.

Wśród twórców młodego pokolenia na uwagę m.in. zasługują prace Marcina Fołdy, Franciszka Berendta i Joanny Augustyn oraz naszego redakcyjnego kolegi – Krzysztofa Draculskiego, którego fotografie – podpisane Okiem Powiatu - co tydzień możecie podziwiać w Tygodniku.

Wystawa czynna jest w Domu Artysty do 20 lipca, a w Muzeum im. Jana Kasprowicza do 23 sierpnia.

Przy okazji informujemy miłośników sztuki, że ze względu na duże zainteresowanie wystawą „Rozbitkowie”, można oglądać ją w inowrocławskim muzeum do 18 lipca.