Kilka dni temu do inowrocławskiego szpitala dotarła pierwsza partia ponad 200 szczepionek przeciwko Covid-19. Pierwsi pracownicy służby zdrowia są już zaszczepieni.

Polska, w tym Powiat Inowrocławski, wchodzi w nową fazę walki z koronawirusem. Pod koniec ubiegłego roku do Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka przyjechał transport z Agencji Rezerw Materiałowych. Zawierał 225 szczepionek.

W gabinecie zabiegowym Poradni Alergologiczno - Pulmonologicznej i gabinecie zabiegowym Poradni Pracowniczej przeprowadzono szczepienia personelu lecznicy tzw. Grupy 0.

- Brawo! Aby się ustrzec przed tym wirusem, musimy się zaszczepić - podkreśla pani Barbara.

Starosta Wiesława Pawłowska deklaruje, że zaszczepi się w pierwszym możliwym terminie, chociaż jest „ozdrowieńcem”.
- Mniejszym ryzykiem będzie szczepionka, niż skutki niezaszczepienia się. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że choroba jest i zbiera swoje straszne żniwo. Pandemię odczuliśmy również dotkliwie w mojej najbliższej rodzinie. Mnie osobiście ominęły jakieś drastyczne objawy, ale moich najbliższych już nie – mówi Wiesława Pawłowska. - Dlatego apeluję do wszystkich i to całym sercem, abyśmy się zaszczepili. To będzie gest odpowiedzialności za nasze zdrowie i życie, ale też za zdrowie i życie najbliższych i wszystkich rodaków - dodaje starosta.

Także dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza deklaruje, że zaszczepi się, gdy to tylko będzie możliwe.

- Jeżeli nie będzie przeciwwskazań natury medycznej, a słyszałem, że przeszkodą mogą być na przykład przeżyte wcześniej reakcje alergiczne m.in. poukąszeniowe, to zaszczepię się. Wierzę w naukę, a człowieczeństwo to m.in. odpowiedzialność i troska o innych - mówi Marcin Woźniak.

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu Rafał Łaszkiewicz również planuje się zaszczepić. – Przecież gdyby nie masowe szczepienia przeciwko ospie czy gruźlicy, to nie byłby nas w takim składzie, części z nas by nie było - zauważa dyrektor „Kaspra”.

W połowie stycznia ma rozpocząć się proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. Zgodnie z rządowymi deklaracjami, zabiegi mają być dokonywane w przychodniach, szpitalach, lecznicach rezerwowych oraz u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

W pierwszym etapie ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

W ostatnich dniach na terenie Powiatu Inowrocławskiego dziennie notowano od kilkudziesięciu do ponad stu zakażeń. Niemal codziennie rośnie też liczba osób, które zmarły w wyniku zakażenia.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Informacyjnym Powiatu, Miast i Gmin 8 stycznia 2021 r.