Powiat Inowrocław: Wiosna w lasach Powiatu Inowrocławskiego
Od jutra astronomiczna, a od niedzieli kalendarzowa wiosna. W lasach Powiatu Inowrocławskiego wszystko ożywa. Dni stają się dłuższe, temperatura powietrza wzrasta, a do życia budzą się rośliny i zwierzęta. Lasy stanowią około 11% powierzchni Powiatu Inowrocławskiego i coraz więcej osób chce je odwiedzać.
Z Nadleśniczym Mariuszem Heidingerem, który kieruje Nadleśnictwem Gniewkowo rozmawiał Artur Kisielewicz.
Cały czas obowiązują nas liczne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, ale lasy na szczęście są dla nas dostępne. To chyba lepsze miejsce do spędzania czasu niż galerie handlowe?
Zdecydowanie lepsze, zresztą świadczy o tym liczba osób odwiedzających lasy, szczególnie w dni weekendowe. Można wtedy zobaczyć potok aut jadących do lasu. Wielu ludzi przyjeżdża też rowerami. Widać, że w tym trudnym okresie szukamy wolności i przestrzeni, których brakuje na co dzień.
W zeszłym roku wiosną obowiązywał swoisty leśny lockdown”. Była to dość kontrowersyjna decyzja?
Z perspektywy czasu uważam, że raczej się nie sprawdziła. Przecież dla naszego zdrowia psychicznego wskazane są wizyty w lesie. Bliskość przyrody i wędrówki leśnymi duktami są zbawienne dla nas wszystkich, zwłaszcza teraz.
Czy już widać w lesie wiosnę?
Fenologicznie to powinniśmy mieć teraz do czynienia z przedwiośniem taką piątą porą roku. Zmiany klimatyczne spowodowały jednak, że tego przedwiośnia właściwie już nie ma. Teraz obserwujemy duże wahania temperatur dobowych. Niskie temperatury w nocy sprawiają, że nie możemy w lesie zobaczyć całego bogactwa przyrodniczego. Las jednak już odzyskuje swoje kolory. Wcześniej rośliny przykryte śniegiem utraciły przecież chlorofil. Za moment poczujemy też zapachy wiosny, który przyjdzie wraz z rozwojem pąków, kwiatów. Życie lasu za chwilę w pełni się rozbudzi.
A zwierzęta? Czy przyleciały już ptaki, które nie zimują w Polsce?
Łatwo teraz w lesie zaobserwować np. żurawie i usłyszeć ich klangor. Te ptaki jeszcze są w stadach, ale zaczną się teraz rozłączać i tworzyć pary. Będziemy lada chwila obserwować ich gody.
Czy w lasach Powiatu Inowrocławskiego są ssaki, które zapadają w zimowy sen?
Tak, np. jeże, które późną jesienią zapadają w zimowy sen i teraz budzą się z hibernacji.
Dużo obecnie mówi się o wilkach. Czy są też w naszych lasach?
Tak, są u nas wilki i coraz więcej osób potwierdza ich obecność. Ludzie dostrzegają je zarówno w lesie jak i na polach. To zwierzęta, które szybko adaptują się do zmieniających warunków i uczą się z nami żyć. Teraz będą przychodziły na świat młode wilki, dlatego te zwierzęta ograniczają aktualnie swoje wędrówki i raczej będą przebywały w okolicach nor.
Czy powinniśmy się bać wilków?
Na pewno powinniśmy mieć do nich szacunek. Przed II wojną światową zdarzały się, zwłaszcza na Kresach, tragiczne zdarzenia z udziałem wilków. W niektórych rejonach świata, np. w Indiach zdarzają się i teraz. Lepiej więc zachować rozsądek.
A mimo wszystko od 1 maja, tak jak inne nadleśnictwa, zapraszacie do udziału w akcji Zanocuj w lesie” o co właściwie chodzi?
Na wybranych powierzchniach lasów osoby szukające większego kontaktu z przyrodą będą mogły spędzić noc pod koronami drzew. Mapy takich obszarów będą dostępne w internecie. Nadleśnictwo Gniewkowo planuje dwie takie strefy. Jedna znajdzie się w Balczewie i Rejnie, a druga w Puszczy Bydgoskiej, a dokładniej na północnych obrzeżach Gniewkowa, czyli leśnictwach Podlesie i Dąbki.
Skorzysta z tej propozycji z pewnością wielu zwolenników nocowania na dziko z naszego powiatu?
Z pewnością, bo myślę , że osób nastawionych na bliski kontakt z naturą przybywa, zwłaszcza w okresie pandemii. Więcej jest też chętnych na spędzenie urlopu w Polsce. Jest też grupa osób zafascynowanych bushcraftem i survivalem. Myślę, że skorzystają z naszej propozycji też osoby spoza Powiatu Inowrocławskiego, tym bardziej, że Nadleśnictwo Gniewkowo jest tak rozległe, że zahacza też o powiaty aleksandrowski i toruński oraz miasto Toruń.
Kończąca się zima była stosunkowo chłodna i śnieżna. Czy to dobrze dla kondycji lasu?
Prawdopodobnie tak, bo do lasu trafi dużo wody. W jeziorach, które są na terenie nadleśnictwa jest jej tyle, że przelewa się dalej ku sercu Puszczy Bydgoskiej. Nie obserwowaliśmy takiego zjawiska od lat. Mam nadzieję, że dzięki temu las będzie w dobrej kondycji.
Tym bardziej warto tej wiosny odwiedzić lasy naszego powiatu. Jeśli stoimy przed alternatywą - galeria handlowa czy las, to co mamy wybrać?
Las! Zdecydowanie las!
Artykuł ukazał się w Tygodniku Informacyjnym Powiatu, Miast i Gmin 19 marca 2021 r.
Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu,
inowroclaw.powiat.pl/contents/content/10/8572
Autor: krystian