Za sprawą dzisiejszego skarbu przeniesiemy się do Krakowa z pierwszej połowy XX wieku. Na Placu Matejki, pod numerem 13 znajdowała się i znajduje nadal Akademia Sztuk Pięknych. Jednym z profesorów uczelni był Władysław Jarocki (1879-1965).

 

Do Krakowa przeniesie nas  imponujący obraz olejny z 1937 roku pt. „Widok na Barbakan/Widok z okna pracowni”, który zakupiono w warszawskiej Desie w 1985 roku. To sporych rozmiarów płótno, wykonane w pracowni artysty w budynku ASP, uwieczniając widok z jej okna.

Dodatkowo, pod eksponowanym w galerii powiatowego muzeum obrazem, stoi niepozorny taboret, wydający się nie pasować do eleganckiej galerii prezentującej sztukę czasów Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego. Znalazł się on tam jednak nieprzypadkowo. Karteczka umiejscowiona na spodzie informuje, że pochodzi on właśnie ze wspomnianej krakowskiej pracowni Władysława Jarockiego.

Samoistnie zatem nasuwa się nam wizja Władysława Jarockiego, siedzącego na owym taborecie i malującego piękny majowy widok na Barbakan i Bramę Floriańską. A sama historia mebla jest dość ciekawa. Do muzeum przekazała go żona artysty - Anna Jarocka, córka Jana Kasprowicza, którą artysta poślubił w 1920 roku. Mebelek ten przez długie lata należał do wyposażenia warszawskiego domu teściowej i przybranego teścia artysty tj.  Jadwigi i Stanisława Przybyszewskich. Zobaczyć go można na załączonej fotografii.

6 czerwca będziemy obchodzić 142. rocznicę urodzin Władysława Jarockiego. Urodził się na Ukrainie, gdzie ukończył architekturę na Politechnice Lwowskiej. Następnie przeniósł się do Polski i podjął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. W czasie kilkumiesięcznego epizodu na paryskiej Académie Julian, zetknął się z twórczością wielkich postimpresjonistów, jak van Gogh, Cézanne czy Gauguin. Zafascynowanie ich dziełami widoczne jest również w pracach naszego artysty.

Tworzył dzieła olejne i akwarele, zajmował się również grafiką. Od 1921 jako profesor związany był z krakowską uczelnią, gdzie szybko awansował.  Najpierw został dziekanem wydziału malarstwa i rzeźby, a później zyskał tytuł prorektora. Jako zięć Jana Kasprowicza, często gościł na Harendzie, o czym świadczą jego liczne portrety poety. Jarocki był znanym pejzażystą i admiratorem wsi i kultury chłopskiej. Promował także polską sztukę, chociażby jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie czy redaktor miesięcznika „Sztuki Piękne”. W zbiorach muzeum znajduje się sporo prac i pamiątek po tym artyście.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Informacyjnym Powiatu, Miast i Gmin 4 czerwca 2021 r.