Jak co roku mamy przyjemność zaprosić na warsztaty wicia wianków w Muzeum im. Jana Kasprowicza. „Kwiaty w kujawskich obrzędach” to cykl spotkań z obrzędami spotykanymi na kujawskiej ziemi, które są ściśle związane z kwiatami i ziołami. Tym bogactwem pól i lasów które powoli na nowo odkrywamy.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu jest związane z zakończeniem oktawy Bożego Ciała – Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tradycja procesji w tym dniu, swoje korzenie ma w średniowieczu.

Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. Wtedy to przyjmowała formę przebogatych orszaków z powozami konnymi i widowiskami organizowanymi w miastach i osobno w dworach szlacheckich.

Na Kujawach przetrwały tradycje procesji wychodzących z kościołów ze sztandarami i obrazami, czasami figurami. Trasę procesji specjalnie przygotowywano, często sypiąc wzory z piasku. Nieodłącznym elementem świętowania jest wszechobecność kwiatów. Towarzyszą na trasie procesji, zdobią ołtarze, dzieci poprzedzające procesję rzucają je pod nogi.

Procesje z sypaniem kwiatów trwają przez całą oktawę. Na jej zakończenie przynosi się do poświęcenia zestaw malutkich wianuszków, obecnie coraz częściej zastępowany prze jeden wianek z specjalnie dobranych ziół.

Pierwotnie wianki z wonnych ziół o specjalnych właściwościach wito by ozdabiać ołtarze i kościół na czas oktawy Bożego Ciała.

Najbliższe spotkanie z kujawską tradycją odbędzie się w czwartek, 10 czerwca w godzinach od 14.00 do 16.00. - Przygotujemy zioła i opowiemy o ich właściwościach i znaczeniu. Na muzealnej łące pojawi się mięta, dzika róża, jaśmin, rozchodnik, macierzanka, lipa, krzyżowe ziele, rumianek, koniczyna. Oprócz wymienionych wyżej ziół na ziemiach polskich wyplatano z bożej rosy (rosiczki), stokroci, barwinka, niezapominajek, kopytnika, bobownika, dzikich goździków, targownika, ruty, lubczyka i dzwonków. Zachęcamy również do przynoszenia własnych ziół i obdarowywania się kujawską tradycją – informują pracownicy muzeum.