Wyrywkowa kontrola trzeźwości w pracy

Pracodawcy zaczynają wprowadzać wyrywkowe kontrole trzeźwości w miejscu pracy. Kontrolę trzeźwości można przeprowadzić mając alkomat, jego wyniki są widoczne od razu lub za pomocą moczu i/lub testów narkotykowych. Jest to sprytny sposób dla pracodawców, aby zapewnić swoim pracownikom wysoki poziom trzeźwości i produktywności w miejscu pracy oraz bezpieczeństwo dla otoczenia. Czy jednak pracodawca może badać naszą trzeźwość?

Badanie trzeźwości bez zgody pracownika

Czy Twoja firma prosi pracowników o wykonanie testu trzeźwości przed wejściem na teren firmy? Pracownicy powinni mieć możliwość wyrażania lub nie wyrażania zgody na przeprowadzanie przez pracodawców takich testów, gdyż taka czynność nie jest automatycznym prawem dla pracodawców. Istnieje wiele powodów, dla których pracodawca może chcieć to zrobić. Nie zdarza się raczej, aby pracodawca bez przesłanek sprawdzał pracownika pod kątem trzeźwości, co nie zmienia fakty, że jeżeli decyduje się na test, to podejrzewa lub ktoś mu doniósł, że konkretny pracownik może znajdować się pod wpływem alkoholu lub spożywał alkohol na terenie zakładu. Stwierdzenie czy pracownik jest trzeźwy wyrokuje na tym czy będzie zdolny do wykonywania swojej pracy w sposób bezpieczny i nie zagrażający życiu reszcie zespołu. Pracodawca zawsze musi uzyskać zgodę pracownika na wykonanie testu, dlatego część pracodawców niechętnie przystępuje do tej metody sprawdzania.

Kiedy badanie alkomatem można wykonać bez zgody pracownika?

Nie od dziś wiadomo, że badanie alkomatem można wykonać bez zgody pracownika, jednak jest tylko kilka przypadków kiedy pracodawca nie musi pytać o zgodę. Niedawny artykuł w magazynie Forbes donosił, że ponad połowa firm w Stanach Zjednoczonych używa alkomatu w celu ustalenia, czy pracownicy są trzeźwi w pracy. W naszych realiach możemy sprawdzić pracownika alkomatem lub testem z moczu i krwi, jeżeli na terenie zakładu doszło do wypadku. W sytuacji, kiedy pracownik nadal odmawia wykonania testu, pracodawca może wezwać policję, która nie musi pytać oskarżonego o pozwolenie. W sytuacji kiedy widzimy, że pracownik jest pijany, powinniśmy go oddelegować na bezpłatny urlop i usunąć go z miejsca pracy. Ważne jest również, żeby nie pozwolić na oddalenie się pracownika w dowolne miejsce bez opiekuna, gdyż oficjalnie pracownik jest w pracy i ewentualny wypadek będzie traktowany jako ten związany z zawodem.