Znając zwyczaje poety, można założyć, że w tym okazałym siedzisku Jan Kasprowicz wypił „morze” kawy i palił kolejne cygara. Kilka dni temu fotel z bogatą przeszłością wrócił do Inowrocławia.

 

Mebel został zamówiony, razem z całym wyposażeniem gabinetu, w 1906 r. u twórcy stylu zakopiańskiego Wojciecha Brzegi, przyjaciela Kasprowicza, zakopiańskiego rzeźbiarza, który dzięki protekcji artysty uzyskał stypendium umożliwiające mu studia w Monachium i Paryżu, współpracownika Stanisława Witkiewicza.  

6 października 1923 r. Jan Kasprowicz z żoną Marią wprowadza się do niewykończonej willi na Harendzie. 27 grudnia, w imieniny poety prace remontowe zostają zakończone. Ozdobą domu staje się wspaniała biblioteka licząca około 5000 książek i umieszczone w niej wspominane meble.

Ulubionym miejscem pracy i odpoczynku Kasprowicza stał się fotel. To w jego „objęciach” powstał ostatni tomik „Mój świat”. - Znając zwyczaje Jana Kasprowicza możemy przyjąć, że właśnie w tym fotelu spożywał, jak wspominają przyjaciele „wiadra” czarnej kawy i palił kolejne cygara – mówi dyrektor powiatowego muzeum Marcin Woźniak.

Po śmierci Piewcy Kujaw rodzina przekazała całą bibliotekę wraz z umeblowaniem Poznaniowi. - Zobaczcie biurko Kasprowicza, fotel, na którym odpoczywał, fisharmonię na której grał. I fotografie jego córek i żony, i kominek biały i zboże z Szymborza, które szumiało mu pieśni o wiosce rodzimej – reklamowano wystawę.

II wojna światowa sprawiła, że z księgozbiory liczącego ponad 4000 woluminów ocalało zaledwie 30 książek (z czego 2 w zbiorach MJK). Przetrwały meble! Od końca lat 50. Znajdowały się w Inowrocławiu. W 2014 r. zostały zwrócone Muzeum Narodowemu w Poznaniu.

Z okazji Roku Kasprowiczowskiego ogłoszonego przez Powiat Inowrocławski w 2020 r. powiatowe muzeum rozpoczęło starania o powrót choćby jednego z mebli. W poniedziałek, do placówki przy ul. Solankowej 33 powrócił fotel Jana Kasprowicza

Fotel jest wybitnym przykładem polskiej sztuki użytkowej. Mebel w stylu zakopiańskim (zwanym także stylem witkiewiczowskim) cechuje bogata dekoracja inspirowana sztuką ludową Podhala z charakterystycznym motywem wpisanego w koło kwiatu.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Informacyjnym Powiatu, Miast i Gmin 15 października 2021 r.