Rynek pracy w Inowrocławiu – gdzie szukać pracy?

Położony w województwie kujawsko-pomorskim Inowrocław jest uznawany za stolicę Kujaw Zachodnich. Czy w tym mieście trudno o pracę? Sprawdziliśmy, ile wynosi aktualna stopa bezrobocia, kogo poszukują pracodawcy i gdzie szukać zatrudnienia.

Ile wynosi stopa bezrobocia w Inowrocławiu?

Z danych dostępnych na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu wynika, że na koniec września 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 11,7 proc. To dużo, zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę stopę bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim (7,9 proc.) i całej Polsce (5,6 proc.).

Mimo że bezrobocie w Inowrocławiu jest wysokie, to jest też dobra wiadomość – w ostatnich miesiącach obserwuje się jego spadek. Na koniec września bez pracy pozostawało 6816 mieszkańców, podczas gdy jeszcze na początku bieżącego roku w urzędzie pracy zarejestrowanych było 7741 osób bezrobotnych.

W jakich zawodach brakuje pracowników w Inowrocławiu?

Czy łatwo znaleźć pracę w Inowrocławiu? Lista zawodów deficytowych w powiecie inowrocławskim jest długa – poszukiwani są zarówno pracownicy fizyczni, jak i specjaliści. Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć problemu:

  • Pracownicy budowlani – betoniarze, stolarze budowlani, dekarze, inżynierowie budownictwa i inspektorzy nadzoru budowlanego.
  • Pracownicy edukacji – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych i asystenci w edukacji.
  • Pracownicy branży finansowo-księgowej – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, samodzielni księgowi.

Praca czeka także na szefów kuchni, maszynistów i pracowników przetwórstwa spożywczego. W regionie etaty oferują też firmy z branży IT, które poszukują m.in. projektantów i administratorów baz danych.

Gdzie szukać pracy w Inowrocławiu?

Mimo że pracy można poszukiwać na wiele różnych sposobów, to pracownicy z reguły korzystają z dwóch metod – pierwszą są portale ogłoszeniowe, a drugą urząd pracy.

Na serwisach z ogłoszeniami codziennie pojawiają się nowe oferty pracy. To jeden z powodów, dla których cieszą się one tak dużą popularnością. Wystarczy wpisać frazę „praca Inowrocław”, aby w odpowiedzi otrzymać listę wyników. Dodatkowo na pracowników czekają praktyczne porady – czytając bloga, mogą oni dowiedzieć się m.in. jak podnieść swoje szanse na znalezienie posady.

Bazy ofert pracy, jakimi dysponują urzędy pracy, najczęściej są skromniejsze. Jednak instytucje te często współpracują z największymi pracodawcami w regionie. To główny powód, dla którego nie warto od razu skreślać tego kierunku poszukiwań.

Jakie są największe zakłady pracy na terenie Inowrocławia?

Inowrocław to jeden z głównych ośrodków gospodarczych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Szczególnie prężnie działa tu przemysł – chemiczny, maszynowy, poligraficzny i spożywczy, co ma odzwierciedlenie w ogłoszeniach o pracę. Na terenie miasta funkcjonuje też wiele instytucji finansowych i firm ubezpieczeniowych.

Do największych inowrocławskich pracodawców należą m.in.: Huta Szkła Gospodarczego „Irena”, CIECH Soda Polska, Drukarnia Druk-Intro, Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino” i Kujawska Spółdzielnia Mleczarska Cuiavia.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Inowrocławiu?

Na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy z Inowrocławia? Średnie wynagrodzenie w powiecie inowrocławskim rośnie. Z ostatnich danych przedstawionych przez GUS wynika, że w 2017 r. mieszkańcy tego regionu mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3626,17 zł, podczas gdy rok później było to 3839,40 zł.

Warto pamiętać, że w tych branżach, w których deficyt pracowników jest największy, można liczyć na wyższą pensję. W deficytowych zawodach to często osoby poszukujące zatrudnienia dyktują warunki.