Zbiornik na deszczówkę - podstawa funkcjonalnej aranżacji ogrodu

3 min czytania
Zbiornik na deszczówkę - podstawa funkcjonalnej aranżacji ogrodu

No dobrze, zbiornik na deszczówkę to nie jest element aranżacyjny ogrodu, który przyciągnie wzrok naszych gości. Niemniej warto na niego postawić, gdyż jest on praktyczny, funkcjonalny i przede wszystkim niezbędny dla utrzymania roślin w odpowiedniej kondycji. Co zatem warto wiedzieć o nim samym, jak również o sposobach jego wykorzystania w ogrodzie?

Budowa zbiornika - podstawowe informacje

Zbiornik na deszczówkę pracuje najefektywniej wówczas, gdy jest podłączony np. do rynny. Woda która spływa z dachu, jest wtedy niejako zagarniana z bardzo dużej płaszczyzny, co pozwala na w miarę szybkie napełnienie zbiornika. W zależności od swej pojemności zbiornik ten może być wkopany w ziemię lub też przymocowany bezpośrednio do rynny. Jeśli mamy do czynienia z dużymi zbiornikami, to koniecznie muszą znaleźć się one pod ziemią. W przypadku mniejszych (i często designerskich!) zbiorników, można je śmiało montować w bliskim sąsiedztwie elewacji.

Woda i jej zastosowanie w ogrodzie

Pięknie prezentująca się aranżacja ogrodów nie byłaby możliwa, gdyby nie woda deszczowa. Owszem, można do tego celu wykorzystać również wodę z kranu, ale woda taka:

- musi swoje odstać, gdyż często zawiera szereg substancji, które albo muszą opaść na dno, albo też zostać usunięte górą (np. chlor i inne gazy),

- nie zawiera wielu ważnych dla życia roślin substancji odżywczych; bardzo często jedynym pierwiastkiem, jaki się w niej znajduje jest chlor i to w bardzo dużych ilościach,

- woda z kranu sporo kosztuje, podobnie zresztą jak ścieki, za których emisję również trzeba płacić.

Naturalnie jeśli ktoś ma dostęp do studni, to najprawdopodobniej w jego przypadku montaż zbiornika na deszczówkę nie jest konieczny.

 Zbiornik na deszczówkę - podstawa funkcjonalnej aranżacji ogrodu

Elementy składowe instalacji odbioru deszczówki

Sam zbiornik to nie wszystko. Owszem, w najprostszym wariancie można go zastąpić zwykłą, drewnianą lub wykonaną z tworzywa sztucznego beczką. Jeśli jednak ogród jest dość duży, to konieczne staje się rozbudowanie całej tej instalacji. W jej skład może wchodzić m.in:

- system orurowania, prowadzący wodę z rynien wprost do zbiornika,

- zestaw filtrów, które wstępnie oczyszczają odzyskiwaną wodę,

- pompa, której zadaniem jest emisja wody na zewnątrz (w razie podlewania),

- wskaźnik zajętości zbiornika, co ma sens zwłaszcza w przypadku zbiorników wkopanych w ziemię,

- system natryskowy, dzięki któremu można w sposób zautomatyzowany wykorzystać potencjał przechowywanej wody.

Ile wody warto magazynować?

Ilość wody, jaką gospodarstwo domowe może w tej sytuacji magazynować, jest zależna od powierzchni ogrodu, znajdujących się w nim roślin, a także technologii ich podlewania. Co ważne, w przypadku większości typowych gospodarstw domowych zbiornik o pojemności 3 ton deszczówki powinien jak najbardziej wystarczyć. Większe, często wkopywane zbiorniki, to propozycja dla dużych działek a nawet gospodarstw agroturystycznych.

Podsumowując, ujarzmienie deszczówki to kolejny krok na drodze do uniezależnienia się od dostaw wody z wodociągu. Niestety, w przypadku dużych instalacji koszt ich wdrożenia to często kilkanaście tysięcy złotych.

Autor: Materiał partnera

inowroclawskie_kf