Przewóz paczek do Anglii: co zmieniło się po brexicie?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawiło, że w dziedzinie transportu towarów zaczęły obowiązywać nowe zasady. Jedną z nich jest obowiązkowa odprawa celna, jaką muszą przejść wszystkie paczki do Anglii bez względu na ich wielkość czy zawartość. Z czym wiąże się ta zmiana i jakich formalności muszą dopełnić nadawcy przesyłek prywatnych?

Wysyłka paczki do Wielkiej Brytanii – formalności celne

Fakt opuszczenia przez Wielką Brytanię szeregów UE był równoznaczny z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących przewozu towarów przez granicę. Wynikają one z potrzeby ochrony gospodarki i własnych interesów UK, które chce ograniczyć niekontrolowany napływ importowanych towarów do kraju. Dlatego też wszystkie paczki do Anglii i w drugą stronę są sprawdzane pod kątem ich zawartości i ewentualnego cła oraz podatku VAT.

Chociaż nie każda przesyłka jest objęta takimi opłatami, wysyłka paczki do Wielkiej Brytanii zawsze oznacza przejście przez odprawę oraz konieczność dopełnienia związanych z tym formalności. Proces ten jednak można usprawnić dzięki usługom online. Wysyłając paczki do Anglii w Euro Paka, można skorzystać z gotowych formularzy i wypełnić deklarację przez internet. Firmy kurierskie organizujące przewóz paczek do Anglii, pomagają w tym zadaniu, wpisując między innymi kody produktów.

Jak nadać paczkę do Anglii w serwisie?

Pomimo wprowadzenia nowych formalności i odprawy celnej klient serwisu Euro Paka w niewielkim stopniu odczuje zmiany związane z brexitem. Większość czynności związanych z zamówieniem kuriera jest taka sama, z wyjątkiem wspomnianego wcześniej formularza deklaracji celnej. Jeśli nadawca zastosuje się do konkretnych zasad, nie poniesie też zbyt wysokich kosztów. Opłatę za odprawę celną bowiem firmy kurierskie często wliczają w cenę usługi.

Nadanie paczki możesz wykonać w kilku prostych krokach:

  • wpisz do formularza wymiary i wagę paczki oraz poproś o wycenę,
  • wybierz firmę kurierską, która oferuje najlepsze warunki realizacji usługi,
  • wypełnij formularz deklaracji celnej paczki do Anglii oraz formularz adresowy,
  • zamów kuriera na dany dzień tygodnia,
  • zapłać za usługę online.

Wysyłka do Anglii – cło i VAT

Wysyłka paczek do Wielkiej Brytanii wiąże się też z ryzykiem poniesienia dodatkowych opłat cła i podatku VAT. Musisz jednak wiedzieć, że prywatne paczki do Anglii zawierające rzeczy niehandlowe są z takich opłat zwolnione. Warunkiem jest ograniczenie ich wartości do kwoty 45 euro. Wiedza o tym jest ważna podczas kompletowania zawartości i wypełniania deklaracji celnej. To w niej bowiem musisz wyszczególnić wszystkie przedmioty i podać ich szacunkową wartość.

Problemów celnych i kosztów unikniesz też, jeśli do paczki do Anglii nie włożysz towarów zakazanych czy objętych akcyzą. Nie oznacza to, że wielu z nich nie możesz nadać w ogóle. Przykładem jest np. duży telewizor. Elektronika nie jest wyłączona z transportu, jednak często ma duże gabaryty. Dlatego przed podjęciem działań musisz sprawdzić, czym wysłać paczkę do Anglii z telewizorem pokaźnych rozmiarów.

Terminy realizacji usług po brexicie

Jedną z ze zmian, na które muszą się przygotować się nadawcy wysyłający paczki do Anglii oraz ich odbiorcy, jest wydłużony czas realizacji usług. Standardowo firmy kurierskie deklarują 4-6 dni roboczych, jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy paczka nie utknie na cle. Dlatego zlecając przewóz paczek do Anglii, musisz to zrobić na tyle wcześnie, aby uwzględnić takie niespodziewane przestoje. W ograniczeniu ryzyka pomoże też właściwe przygotowanie paczki i wypełnienie dokumentów celnych.