Nowoczesne kominki wolnostojące i do zabudowy

Planując ogrzewanie w nowo budowanym domu, warto uwzględnić miejsce na kominek. Oczywiście może on stanowić jedyne źródło energii, ale może być także wspomagającym elementem podczas mroźnej zimy. Kominek oprócz funkcji użytkowej pełni również funkcję ozdobną.

Kominki nowoczesne do salonu

Nowoczesny kominek charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem. Jest on zaprojektowany w oszczędny sposób, aby pasował do modernistycznych aranżacji. Kominek może być wolnostojący lub do zabudowy. Wolnostojące kominki występują w wielu ciekawych wzorach. Producenci dokładają starań, aby sprostać wymaganiom najbardziej wymagających klientów. Kominki do zabudowy w stylu nowoczesnym oferują zaawansowane rozwiązania techniczne.

Wykończenie przestrzeni wokół kominka w stylu nowoczesnym opiera się na minimalizmie. Najczęściej wkład wbudowany jest maksymalnie głęboko, aby tworzył on ze ścianą jedną całość. Oczywiście można taką ścianę także zaaranżować. Świetnie prezentują się kamienne płytki lub beton. W stylu industrialnym na ścianie można położyć cegłę, która będzie wyglądać znakomicie wraz z ogniem palącym się w kominku.

Kominki nowoczesne narożne

Coraz więcej osób decyduje się na kominek narożny. Jest to ciekawa propozycja, która wygląda niebanalnie. Kominki narożne sprawiają wrażenie, jakby ogień był trójwymiarowy. Taka opcja daje możliwość patrzenia na ogień z dwóch stron. Rozwiązanie takie stosuje się najczęściej w dużych salonach, w których można sobie pozwolić na zamontowanie narożnego kominka. Świetnie pasować będzie on do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym.

Narożny kominek może być znakomitą ścianą graniczną pomiędzy salonem i kuchnią. Zamontowanie go w takim miejscu sprawia, że ogień jest widoczny z obu tych pomieszczeń.

Kominek z wkładem konwekcyjnym i płaszczem wodnym

Nowoczesne kominki mogą być wyposażone we wkład konwekcyjny lub płaszcz wodny. Pierwszy rodzaj idealnie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach lub takich, które narażone są na duże straty ciepła. Wkład konwekcyjny nagrzewa się bardzo szybko i w takim samym tempie powraca do pomieszczenia poprzez kanały wentylacyjne.

Kominek z płaszczem wodnym świetnie sprawdza się jako jedyne źródło ogrzewania. Paląc w kominku nagrzewa się woda, która rozprowadzana jest do centralnego ogrzewania i trafia ostatecznie do kaloryferów.

Jak zaaranżować przestrzeń wokół kominka?

Kominek sam w sobie jest już ozdobą. Ale można go jeszcze bardziej wyodrębnić w całym salonie, aby stanowił centralny punkt całego domu. Bez względu na to, czy wybierzemy kominek wolnostojący czy do zabudowy, należy umieścić go w bezpiecznej odległości od rzeczy łatwopalnych. Producenci oferują kominki nowoczesne (na dolnym śląsku), klasyczne, w stylu zamkowym czy rustykalnym. Wybór jest naprawdę bardzo duży.

Wykończenie ściany wokół kominka można wykonać przy pomocy płytek kamiennych lub ceramicznych. We wnętrzach loftowych świetnie wygląda ściana betonowa lub ceglana. Klasyczne wnętrze można wykończyć drewnem, które jeszcze bardziej ociepli wnętrze i przestrzeń wokół kominka.