Zaplanowanie oświetlenia w domu – czy to takie trudne?

Oświetlenie w domu jest jedną z najważniejszych kwestii. Wpływa na nasze samopoczucie, pozwala czuć się komfortowo wszystkim domownikom. Podstawowa wiedza bez problemu pomoże nam rozmieścić oświetlenie w całym domu. Dodatkowo energooszczędne żarówki pozwolą cieszyć się mniejszymi rachunkami za prąd, a to z kolei odciąży nasz budżet domowy. Czy warto stosować żarówki LED? Jakie oświetlenie pomoże się nam zrelaksować?

Jak podzielić oświetlenie w domu?

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że każde pomieszczenie potrzebuję innego światła. Wynika to z tego, że w zależności, czy znajdujemy się w salonie, czy też w kuchni, to wykonujemy inne czynności. Jakie rodzaje oświetleń wyróżniamy?

  • Oświetlenie skierowane w jeden punkt – często wykorzystywane w kuchni, pozwala nam precyzyjnie przyrządzić potrawy, podczas posługiwania się ostrym nożem. Oświetlenie punktowe ma skierować światło w jeden konkretny obszar, jak np. blat biurka, który służy nam do nauki, lub czytania.
  • Oświetlenie ogólne – w większości domów jest wykorzystywany jeden żyrandol lub lampa halogenowa w centralnym punkcie sufitu. Nie może być ono skupiać światła, tylko je rozprasza. Nie powinno męczyć nikogo z domowników. Przy takim świetle można bez żadnych przeszkód poczytać książkę lub po prostu odpocząć leżąc na kanapie.
  • Dekoracyjne/ozdobne – zazwyczaj nie ma większego znaczenia, po prostu ma spełniać funkcję estetycznego dodatku. Pozwoli nam nadać pomieszczeniu przytulnego klimatu. Dobrze dobrane oświetlenie będzie świetną dekoracją dla gości, obok, które nie przejdą obojętnie.

Jaka barwa światła będzie odpowiednia?

Z rynku zostały wycofane żarówki, które każdy z nas zna, często nazywa się je „tradycyjnymi”. Bardzo szybko się przepalały oraz pobierały znaczną ilość energii, jednak emitowały światło najbardziej zbliżone do naturalnego. Właśnie takiej barwy powinniśmy szukać, czyli ciepłej, przytulnej. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu do wypoczynku lub w kuchni. Nie męczy tak bardzo i pozwala na komfortowy relaks.

Barwa biała/zimna będzie odpowiednia do łazienki lub w miejscu gdzie pracujemy. Skutecznie sprawi, że będziemy gotowi do działania. W tym przypadku możemy wybrać żarówkę LED, która jest energooszczędna i energię przeznacza do zasilenia diody. Żarówki LED stały się szybko popularne i zastąpiły standardowe odpowiedniki. Należy wybierać tylko te od renomowanych producentów, tylko wtedy mamy gwarancję, że zostały zrobione z jakościowych materiałów. Więcej poradników znajdziesz na stronie: https://dombezograniczen.pl/