komin murowany

Od kilku dobrych lat kominy systemowe cieszą się ogromną popularnością. Zostały tak dobrze skonstruowane, że szturmem podbiły budowlany rynek. Dlaczego kominy systemowe są coraz częściej wybierane przez inwestorów? Jakie ich zalety warto wymienić? Dlaczego są tak wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych kominów murowanych? 

Skąd wzięły się systemy kominowe?

Podczas budowy domu każdy inwestor bierze pod uwagę ogrzewanie budynku. Od lat kojarzy się ono nam z kotłami i piecami na paliwo stałe, czyli węgiel czy drewno. Warto jednak wiedzieć, że takie kotły generują dość wysokie temperatury. Nic więc dziwnego, że zwykle stosowane były w tym przypadku kominy murowane, które były w stanie wytrzymać takie obciążenie. Cegły wypalane w piecach były odporne na działanie dymu. Wprowadzenie nowoczesnych technologicznie kotłów, takich jak kotły gazowe czy kotły olejowe sprawiły, że inwestorzy musieli zacząć rozglądać się za innymi rozwiązaniami. Dlaczego? Spaliny, para wodna oraz rozmaite substancje chemiczne działają niekorzystnie na cegłę i ceramikę, a przez to nie pozwalają na odpowiednie funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiły się specjalne wkłady ochronne, które można montować w kominach ceramicznych. Dla nowego budownictwa polecane są zaś specjalne systemy kominowe, które zrewolucjonizowały rynek.

Zalety kominów systemowych, o których warto wiedzieć!

Komin systemowy https://systemykominowe-rauch.pl/ to rozwiązanie, które może pochwalić się ogromnym wachlarzem zalet. Przede wszystkim zapewnia wygodę oraz oszczędność. Systemy kominowe ceramiczne buduje się w bardzo łatwy sposób. Dopasowane do kotła urządzenie można zainstalować w pełni samodzielnie, ponieważ każde rozwiązanie wyposażone jest w instrukcję montażu. Wybór takiego komina znacznie obniża koszty budowy.

Drugą z zalet jest ekologia. System kominowy produkowany jest głównie z naturalnych materiałów. Produkcja kominów systemowych jest przyjazna dla środowiska.

Trzecia dość znacząca zaleta to uniwersalność. Kominy systemowe ceramiczne przystosowane są do odprowadzania wszystkich spalin. Dzięki temu są kompatybilne z większością systemów grzewczych.

Który komin wybrać - tradycyjny czy systemowy?

Wybranie komina to poważna sprawa. Jeśli zdecydujemy się na gorszy system, gorszy komin, możemy męczyć się z nim podczas okresu grzewczego i nie tylko. Choć wiele osób nadal stawia na kominy murowane, zmieniające się normy i zasady dotyczące budynków mogą znacznie na to wpłynąć. Jeśli chcemy, aby komin działał prawidłowo i po jakimś czasie nie wymagał wymiany, lepiej jest od razu postawić na komin systemowy. Jego instalacja jest dość prosta, mimo że komponenty są nieco droższe od komina standardowego. Nowoczesna alternatywa w postaci kominów systemowych to możliwość zastosowania każdego kotła, nawet tego starszej generacji. Komin systemowy zapewnia maksymalną wydajność, a przy okazji jest w pełni bezpieczny dla środowiska.